REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Mozilla Firefox 112 już tu jest. Co nowego?

Na rynku mamy kilka najważniejszych przeglądarek - jedną z nich jest m.in. Mozilla Firefox, która zmieniła internet na zawsze. Czasy świetności są już jednak za Firefoxem - dziś króluje Chrome i Edge, ale producent cały czas ją ulepsza. Tym razem przyszedł czas na wersję oznaczoną numerem 112.

11.04.2023
20:21
Mozilla Firefox
REKLAMA

Najnowsza wersja Firefoxa natomiast skupi się na kilku aspektach - m.in. da nieco odpocząć zintegrowanym układom graficznym w procesorach Intel Core. 

REKLAMA

Co nowego w Firefox 112? Mozilla wprowadza zmiany

Jeśli korzystasz z przeglądarki Firefox, która służy ci jako główne narzędzie do przeglądania internetu, to z pewnością się ucieszysz, ponieważ Mozilla właśnie wprowadziła nową wersję, która jest już dostępna do pobrania dla wszystkich. Zmian co prawda nie ma dużo, ale warto przyjrzeć się najważniejszym.

Najciekawszą nowością jest optymalizacja wykorzystania zasobów układu graficznego dla systemów z procesorami Intel Core. O ile w przypadku większości użytkowników z komputerami stacjonarnymi nie będzie miało to w ogóle znaczenia, to w przypadku posiadaczy laptopów z procesorem Intela bez dedykowanej karty graficznej - już tak.

Zmiana ma bowiem zmniejszyć wykorzystanie zasobów GPU, co może (choć nie musi) wpłynąć na mniejsze zużycie energii podczas pracy w przeglądarce i nieco dłuższy czas na pracy na jednym ładowaniu. Nie mamy pewności, jak bardzo pomoże to w oszczędzaniu prądu z akumulatora, natomiast nawet jeśli wydłuży to działanie o kilka minut, to zmiana jest jak najbardziej na plus. 

Inną nowością w Firefox 112 jest szybkie ujawnianie hasła przy pomocy prawego przycisku myszy na polu, w którym znajduje się to hasło. Co więcej, (wreszcie!) będzie można łatwo zamknąć kartę z paska, klikając środkowy przycisk myszy (rolkę) - tak, ta funkcja od dawna jest już w Chrome. Jeśli omyłkowo wyłączyłeś wszystkie karty, skrót klawiszowy Ctrl/Cmd + Shift + T przywróci poprzednią sesję z powrotem. 

Jest jeszcze kilka innych mniej znaczących dla użytkowników zmian, które Mozilla opisała na swoim blogu.

Jak zaktualizować Firefox do najnowszej wersji?

REKLAMA

Zaktualizowanie przeglądarki Mozilla Firefox do wersji 112 jest banalnie proste. Zrestartowanie aplikacji powinno automatycznie uruchomić aktualizację, natomiast jeśli to nie działa, wystarczy wejść do opcji. W zakładce Menu (trzy paski w prawym górnym rogu) mamy sekcję „Pomoc”, a tam „O programie Firefox”, gdzie ręcznie możemy wymusić aktualizację.

Można też po prostu pobrać od nowa przeglądarkę z oficjalnej strony Mozilli. Instalator również zaktualizuje program do najnowszej wersji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA