REKLAMA

Google zmusi twórców aplikacji do czegoś, co im się nie spodoba. Chodzi o twoje dane

Nowa polityka Google dotycząca przetwarzania danych jednym się spodoba, innych na pewno zdenerwuje. Od teraz każda aplikacja ma zostać wyposażona w możliwość usuwania konta i danych - także bez konieczności ponownego instalowania.

07.04.2023 05.45
Google zmusi twórców aplikacji do czegoś, co im się nie spodoba. Chodzi o twoje dane
REKLAMA

Uznawanie prywatności danych i odpowiednie ich przetwarzanie to nie tylko modny trend, ale przede wszystkim jeden z wyznaczników zaufania do aplikacji. Poważne podejście do tej kwestii jest także niezwykle opłacalne, biorąc pod uwagę problemy, jakie aktualnie ma TikTok czy milionowe kary nakładane na gigantów technologicznych w przeszłości.

REKLAMA

Teraz Google ten trend popchnie dalej, zobowiązując deweloperów wszystkich aplikacji, w których można zakładać konta, by ci wdrożyli możliwość usuwania swych danych oraz kont.

Google Play zobowiązuje twórców aplikacji do dodania możliwości usuwania konta.

Nowo ogłoszona polityka Google jest prosta: deweloperzy aplikacji muszą dać użytkownikom możliwość zainicjowania procesu usuwania konta. Proces może rozpocząć się zarówno poprzez samą aplikację, jak i przez specjalnie przygotowaną witrynę internetową - tak, by użytkownik nie musiał reinstalować aplikacji jedynie by usunąć konto. Kiedy usługodawca będzie usuwał konto, będzie musiał też usunąć dane powiązane z kontem.

Jednocześnie Google daje twórcom aplikacji możliwość wprowadzenia funkcji niepełnego usuwania konta. W przypadku, gdy użytkownik nie chce całkowicie usunąć konta, deweloper powinien zapewnić mu możliwość wybiórczego usunięcia danych (np. historii aktywności czy zdjęć). Z kolei w przypadku, gdy deweloper z powodów prawnych przetrzymuje dane użytkownika (np. zgodność z lokalnymi przepisami czy zapobieganie oszustwom), nowa polityka Google nakłada na twórców aplikacji wymóg ujawnienia owych praktyk.

Jak pokazuje Google na grafice załączonej na blogu, informacje o możliwości usunięcia konta i danych będą dostępne na stronie aplikacji w sklepie Google Play - dostęp do nich nie będzie wymagał instalacji aplikacji.

REKLAMA
Przykładowy wygląd informacji o usuwaniu konta w aplikacji w sklepie Google Play

Koncern zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie nowej polityki zajmie trochę czasu, dlatego podano dwie ważne daty, o których musi pamiętać każdy deweloper. Do 7 grudnia 2023 roku wszyscy twórcy aplikacji są zobowiązani wypełnić kwestionariusz pytań w sekcji "Bezpieczeństwo danych" na stronie swojej aplikacji w sklepie Google Play. Druga ważna data to 31 maja 2024 - do tego czasu deweloperzy mogą wypełniać prośby o przedłużenie danego im czasu w Konsoli Google Play

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA