REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Cyberpunk 2077 będzie wyglądał zjawiskowo. Tak prezentuje się path tracing

Cyberpunk 2077 ma na karku już ponad dwa lata. Przez ten czas polskie studio CD Projekt RED wprowadziło do gry wiele zmian — m.in. stosunkowo niedawno do gry trafił najnowszy DLSS 3. Już niebawem, bo w następnym tygodniu gra będzie wyglądać znacznie lepiej, za sprawą nadchodzącego trybu Overdrive, który wprowadzi pełny ray tracing do gry.

05.04.2023
12:23
Cyberpunk 2077 to klapa
REKLAMA

Aktywowanie technologii ray tracingu w grach może sprawić, że wyświetlane na ekranie treści będą prezentowały się inaczej, zdecydowanie bardziej realistycznie. Oświetlenie ma ogromne znaczenie na finalny efekt wizualny gry, a dotychczasowy ray tracing przecież umożliwia wygenerowanie niesamowicie wyglądającego oświetlenia i odbić.

A co powiecie na pełny ray tracing, czyli path tracing? Już niebawem będzie można go przetestować na własnych komputerach, ponieważ do Cyberpunka 2077 zostanie wprowadzony tryb Overdrive. No dobra, ale co zmienia ten cały “path tracing”?

REKLAMA

W poprzednich technikach oświetlenie, cienie i odbicia były realizowane osobno, tylko dla ograniczonej liczby źródeł tego światła. Gdyby bowiem zwiększyć liczbę źródeł, to karta graficzna prawdopodobnie nie radziłaby sobie najlepiej, wyświetlając taką wartość klatek na sekundę, która nie wystarczałaby do płynnej rozgrywki.

NVIDA GeForce path tracing Cyberpunk 2077
Oto jak prezentuje się path tracing w Cyberpunk 2077 (źródło: NVIDIA)

Path tracing dzięki trybowi Overdrive wykorzystuje wiele źródeł światła, który „ogarnia” wszystko na raz — oświetlenie, cienie i odbicia. Co więcej, technika umożliwia tworzenie odbić, które się wielokrotnie odbijają w świecie gry, natomiast wcześniejsze rozwiązania na to nie pozwalały.

W rezultacie, łącząc wszelkie zastosowane opcje, obraz w świecie gry prezentuje się przepięknie, wydajność jest wyższa, a cienie naprawdę dodają realizmu.

Fakt faktem, Overdrive najpewniej znacząco obciąży karty graficzne, a więc niewykluczone, że nie obejdzie się bez dodatkowej techniki, która dodatkowo zwiększa wydajność. Path tracing do wygodnej rozgrywki w 60 klatkach na sekundę może wymagać aktywacji DLSS 3 oraz technologii Frame Generation, które razem potrafią nieźle zwiększyć wydajność.

REKLAMA

Oczywiście, do uruchomienia trybu Overdrive i DLSS 3 wymagana jest karta graficzna GeForce RTX 4000. Piękne oświetlenie trafi do Cyberpunka już w następny wtorek - 11 kwietnia br.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA