REKLAMA

Dziś wieczorem podnieś głowę do góry. Na niebie Wenus z Jowiszem zbiją piątkę

Już od jakiegoś czasu mają się ku sobie, ale dzisiaj znajdą się najbliżej. Zjawisko "spotkania" Wenus z Jowiszem będzie można obserwować gołym okiem.

01.03.2023 11.06
planety
REKLAMA

Przedsmak już mieliśmy. W internecie znajdziemy sporo efektownych fotek pokazujących zbliżające się do siebie planety. Dzieje się od kilkunastu dni, ale wczoraj efekt był szczególnie widoczny. Dziś wieczorem planety będą najbliżej - zjawisko to nazywa się koniunkcją planet.

REKLAMA

"Obie planety dziś wieczorem zbliżą się do siebie na odległość zaledwie 40' łuku. To tylko nieco więcej niż średnica tarczy Księżyca!" – opisuje Karol Wójcicki, autor profilu z Głową w gwiazdach.

REKLAMA

Zjawisko to będzie można obserwować nad zachodnim horyzontem, niedługo po zachodzie słońca. Jeśli się spóźnicie, to jeszcze w czwartek planety będą dosyć blisko - dzielić je będzie 43' łuku. Z każdym kolejnym dniem będą się rozchodzić, ale jeszcze te dwa wieczory pozwolą obserwować, jak z naszej perspektywy będą w jednej linii.

Obserwatorom nieba w ostatnim czasie szczęście dopisuje. Przypomnijmy, że mogliśmy śledzić zorzę polarną i to nie tylko znajdując się nad morzem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA