REKLAMA

Zorza polarna nad Polską. Niesamowite widoki to efekt burzy magnetycznej

W obserwowaniu zorzy polarnej na koniec weekendu przeszkodziła pogoda. Noc z poniedziałku na wtorek w wielu regionach była jednak bezchmurna, co pozwoliło obserwować piękne zjawisko nawet w głębi kraju.

28.02.2023 08.26
zorza
REKLAMA

W sobotę 25 lutego 2023 na Słońcu miał miejsce rozbłysk M3.7 – informowało Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jako że w weekend warunki do podziwiania były niekorzystne, jedynie nieliczni mogli obserwować powstałą zorzę polarną. W nocy z poniedziałku na wtorek było już jednak inaczej. Silniejsza burza magnetyczna i mniej chmur na niebie dały taki efekt:

REKLAMA

Internet dosłownie zalały zdjęcia z wielu miejsc w kraju, gdzie dało się obserwować zorzę polarną. Jak widać możliwe było to nie tylko nad morzem, ale też w woj. wielkopolskim czy nad Suwalskim Parkiem Krajobrazowym.

REKLAMA

Maksymalny poziom aktywności na powierzchni Słońca ma według szacunków wystąpić w 2025 roku. Jak tłumaczyliśmy, większa aktywność na Słońcu, to więcej plam słonecznych. Więcej plam słonecznych, to więcej erupcji, więcej koronalnych wyrzutów masy. A im więcej takich zdarzeń, tym więcej plazmy wyrzuconej ze Słońca będzie docierało do Ziemi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA