REKLAMA

Zorze polarne nad Polską. Dziś w nocy jest szansa na obserwację zjawiska

Chciałbyś zobaczyć zorzę polarną, ale nie masz ochoty w tym celu lecieć na Islandię lub na północ Półwyspu Skandynawskiego? Dzisiaj może być na to bardzo dobra okazja.

27.09.2021 19.14
zorza polarna
REKLAMA

Wiele wskazuje, że dzisiaj w nocy będzie szansa na dojrzenie zorzy polarnej nawet z terytorium Polski.

REKLAMA

Ostrzeżenie o możliwości wystąpienia burzy geomagnetycznej wydały dzisiaj zarówno amerykańska agencja NOAA, jak i brytyjskie Met Office. Potencjalna burza magnetyczna może zostać spowodowana kilkoma koronalnymi wyrzutami masy (CME) na Słońcu. W rejon Ziemi może dotrzeć plazma wyrzucona w nawet czterech takich wyrzutach masy.

Jak jednak prognozują eksperci z NOAA, burza nie będzie należała do najsilniejszych i osiągnie kategorię rzędu G2 na pięciostopniowej skali, w której G5 jest najwyższą kategorią.

Nie zmienia to jednak faktu, że prognozy mówią, że powstałe wskutek burzy zorze polarne mogą być widoczne nawet na szerokości 40 stopni szerokości geograficznej północnej. Zważając na to, że Polska znajduje się ponad dziesięć stopni wyżej, także szanse na dostrzeżenie zorzy tutaj są wyższe.

Burze geomagnetyczne powracają nad nasze niebo

W samym występowaniu burz geomagnetycznych nie ma niczego nowego. Stanowią one standardowy element tzw. pogody kosmicznej. Po wielu latach ciszy aktywność na Słońcu budzi się i zmierza do maksimum, które osiągnie za 4-5 lat. Oznacza to tym samym, że w najbliższych latach możemy spodziewać się więcej takich ostrzeżeń. Większa aktywność na Słońcu, to więcej plam słonecznych. Więcej plam słonecznych, to więcej erupcji, więcej koronalnych wyrzutów masy. A im więcej takich zdarzeń, tym więcej plazmy wyrzuconej ze Słońca będzie docierało do Ziemi.

REKLAMA

Zorze polarne w Polsce: jak zobaczyć?

Żeby dostrzec zorzę polarną trzeba podczas nocnego spaceru zwrócić wzrok w kierunku północnego horyzontu, najlepiej z miejsca znajdującego się za miastem, najlepiej takiego,  gdzie na północ od was nie będzie łun światła nad horyzontem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA