REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Kaganiec na TikToka. Koniec z przewijaniem ekranu przez pół dnia

TikTok wprowadza nową funkcję, za pomocą której będzie można ograniczyć czas spędzany w aplikacji do 60 minut dziennie. W końcu będziesz mógł się oderwać od tych filmików z pięknymi ludźmi oraz decydować o tym, ile twoje dziecko może korzystać z aplikacji.

01.03.2023
17:31
Kaganiec na TikToka. Koniec z przewijaniem ekranu przez pół dnia
REKLAMA

Uwielbiam spędzać czas na TikToku, bo oglądanie filmów podsuwanych mi przez algorytm sprawia mi przyjemność. Nie jestem boomerem, żeby narzekać na nowe filtry, które sprawiają, że nawet ja byłem przez chwilę piękny, ale mam czasem wrażenie, że mógłbym spędzać trochę mniej czasu w tej aplikacji. Zwłaszcza gdy mam coś pilnego do zrobienia, a algorytm podsuwa mi kolejne filmiki, w których odkrywam rzeczy, o których nie wiedziałem, dopóki nie skończyłem 30 lat. Nie mówię już o prześmiesznych parodiach księcia Harry'ego.

REKLAMA

Jestem dorosły, więc w teorii potrafię sam kontrolować swój czas spędzony przed ekranem, ale z aplikacji korzysta wielu nastolatków, którzy ewidentnie mają z tym problem. Na szczęście TikTok postanowił sam znaleźć lekarstwo na problemy młodych ludzi ze spędzaniem czasu przed smartfonem.

TikTok przez 60 minut dziennie i to z automatu

Każde konto użytkownika w wieku poniżej 18 lat automatycznie otrzyma dzienny limit czasu korzystania z ekranu. Po tym czasie zostaną poproszeni o wprowadzenie hasła, żeby móc dalej oglądać. Według badań przeprowadzonych przed wdrożeniem tego zabezpieczenia, podanie hasła to decyzja wymagająca aktywności, co oznacza oderwanie się od ekranu. Wielu z nastolatków po takim komunikacie daje sobie spokój z dalszym oglądaniem, bo aplikacja uświadomiła ich ile czasu już przewijają ekran. Dodatkowo TikTok będzie wysyłał cotygodniowe raporty dotyczące czasu przed ekranem.

 class="wp-image-3472178"

Natomiast w przypadku użytkowników w wieku poniżej 13 lat blokada będzie miała inny charakter. Po upływie 60 minut ich opiekun prawny lub rodzic będzie musiał podać hasło, dzięki którym dostaną dodatkowe 30 minut oglądania. Po łącznie 90 minutach nie będzie można dalej przeglądać filmów.

Rodzic stanie się panem i władcą nastolatka

W opcjach parowania rodziny rodzice otrzymają kilka nowych uprawnień. Mogą wprowadzać inne limity dzienne w powiązanych kontach, ustawiać harmonogram korzystania z aplikacji w zależności od dni tygodnia. Ponadto opiekunowie będą mieć stały dostęp do statystyk korzystania z aplikacji, czasu spędzonego przed ekranem, liczby otwarć itd.

 class="wp-image-3472187"

Oprócz tego będą mogli ustawić harmonogram wyciszania powiadomień push oraz przypomnienie o śnie. W następnych tygodniach rodzice mają dostać panel, w którym będą mogli ograniczyć widoczność niektórych filmów i hashtagów.

REKLAMA
 class="wp-image-3472175"

Miałem ustawić sobie własne limity, ale poczekam. Jestem dorosły i sam potrafię się kontrolować!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA