REKLAMA

Uwaga na SMS od oszustów udających policję. Wyłudzacze straszą sądem

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega Polaków przed nową falą oszustw za pośrednictwem wiadomości SMS. Wyłudzacze podszywają się pod policję, informując o niezapłaconym mandacie karnym.

08.03.2023 14.43
Uwaga na SMS od oszustów udających policję. Wyłudzacze straszą sądem
REKLAMA

Powietrze przecina dźwięk telefonicznego dzwonka. Spoglądasz na smartfon albo zegarek, a tam policja przypomina o niezapłaconym mandacie. Zaraz, jakim mandacie? Klikasz w odsyłacz, trafiając na stronę wyłudzającą dane do logowania w usługach bankowych. To bardzo duże zagrożenie dla wszystkich internautów, na które warto uczulić bliskich oraz znajomych.

REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega o nowej fali oszustw przez SMS. Wyłudzacze podają się za policję i straszą mandatami.

Sektorowy Zespół Cyberbezpieczeństwa stanowiący komórkę Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega w mediach społecznościowych przed nową falą oszustw. Tym razem na celowniku może być każdy, bo wyłudzacze wykorzystują do swojego celu rozsyłane wiadomości SMS, znając (bądź zgadując) przynajmniej imię odbiorcy.

W wiadomości SMS odbiorca - którego rzekomo polska policja wita z imienia - może przeczytać, że posiada niezapłacony mandat karny. Oszuści straszą sądem, zachęcając do uregulowania mandatu z wykorzystaniem odsyłacza do wygodnej płatności internetowej.

Witryna mająca udawać zaufaną stronę rządową domaga się takich danych jak PESEL, aktualny numer telefonu oraz numer rachunku. Później próbuje wyłudzić dane do logowania na konto bankowe, imitując wsparcie przelewów online dla szeregu instytucji finansowych działających na terenie naszego kraju, od Credit Agricole po Citibank.

Mandat w wysokości 5 złotych? Powinien wzbudzać podejrzenia, ale ktoś może chcieć szybko zamknąć sprawę.

REKLAMA

Szczególnie narażeni na wyłudzenie są te osoby, które faktycznie posiadają nieuregulowane mandaty. Widząc, że do zapłaty jest zaledwie pięć złotych, część internautów być może zechce skorzystać z tej okazji, szybko zamykając sprawę. Tak niska kwota powinna jednak budzić naszą podejrzliwość, jeśli wcześniej nie zrobiła tego wiadomość SMS oraz witryna w niezabezpieczonej domenie.

Element grafiki tytułowej: Sierżant Bagieta

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA