REKLAMA

Wpadli, bo prali pieniądze z przestępstw w internecie. Taką metodę stosowali oszuści

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości aresztowali członków grupy przestępczej, która zajmowała praniem brudnych pieniędzy pozyskanych z oszustw internetowych. Prokuratura podała, jaką metodę stosowali przestępcy.

24.03.2023 08.20
Policja rozbiła gang phishingowy
REKLAMA

Media częściej piszą o nowych metodach oszustw internetowych niż o zatrzymaniach ich sprawców czy uczestników procederu. Cyberprzestępcy najczęściej pozostają anonimowi. Na terenie województwa lubelskiego zatrzymano właśnie osoby, które zajmowały się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z tego typu zajęcia. Jak informuje prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej aresztowano 2 osoby, a wobec trzech zastosowano dozór policyjny wraz z poręczeniem i zakazem opuszczania kraju. W sumie postawiono zarzuty ośmiu osobom.

Czytaj także:
- Poczta Polska ostrzega przed oszustwem. Złodzieje mają nowy sposób
- Oszuści nie okradną już klientów tego banku. Takie zabezpieczenie powinno być powszechne
- Kupiliście ostatnio coś na OLX? Uważajcie na te wiadomości

REKLAMA

Gang, który zajmował się praniem pieniędzy "przepuścił" 6 mln zł z phishingu w Europie, Azji i Ameryce Południowej. 2,5 mln zł udało się odzyskać organom ścigania.

Tak okradali ofiary cyberprzestępcy.

REKLAMA

Grupa przestępcza, której "praczy" zatrzymano wzięła na celownik firmy z Holandii, Włoch, Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Peru i Argentyny. Jej patent był prosty - i jak podkreśla prokuratura - jego istotnym elementem była socjotechnika.

Firmy dostawały fałszywe informacje o zmianie numeru rachunku bankowego. Finalnie wpłacały pieniądze na nowy numer konta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA