REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Kupiliście ostatnio coś na OLX? Uważajcie na te wiadomości

Nowy atak na użytkowników OLX jest bardzo groźny i sprytny. Wpadnięcie w sidła przestępców może oznaczać poważne problemy, z zaciągnięciem kredytu włącznie.

22.03.2023
10:12
olx oszustwa
REKLAMA

O przekręcie piszą eksperci z CERT Orange. Zaczyna się od SMS-a, który w ostatnich trafia na skrzynki odbiorcze Polaków. Wiadomość przypominająca z wyglądu komunikaty OLX, informuje o błędzie płatności.

W opisywanym przypadku chodzi o zakup ładowarki samochodowej. Można zgadywać, że to niezwykle popularny przedmiot i oszuści liczą na to, że metodą chybił trafił wylosują osobę, która dokonała podobnego zakupu.

REKLAMA

Tak oszuści chcą wyłudzić dane

Aby zamówienie jednak zostało potwierdzone i zrealizowane, oszuści każą ofierze zaktualizować dane. Po kliknięciu w link trafia się na stronę udającą witrynę OLX. Tam czytamy, że do zakończenia sprzedaży z przesyłką niezbędna jest weryfikacja dowodu tożsamości - może to być dowód lub paszport. Przestępcy liczą, że ofiary prześlą skany swoich dokumentów, ujawniając tym samym poufne dane.

Zdobyty skan dowodu może posłużyć do założenia konta w banku, wzięcia kredytu czy pożyczki. Na dodatek same informacje znajdujące się na dokumencie mogą pomóc przestępcom w dalszych wyłudzeniach i próbach przejęcia kont na innych portalach.

Próba wyłudzenia dowodu to stary numer oszustów uderzających w użytkowników OLX. Dlatego przedstawiciele serwisu zaznaczają, że istnieje wyłącznie jedna sytuacja, w której dzielenie się skanem bądź zdjęciem dokumentu jest zasadne - w momencie, gdy sprzedający pozyskał środki w kwocie powyżej 4 450 zł.

Co jednak ważne, taka procedura ma miejsce z wykorzystaniem czytelnego, bezpiecznego formularza bezpośrednio na OLX

REKLAMA

W tym, jak i w wielu innych przypadkach, najlepszą ochroną jest sprawdzenie, na jakiej witrynie się znajdujemy. Pamiętajmy, że płatności czy weryfikacja dokumentów powinny odbywać się wyłącznie na stronie - jeżeli ktoś wymaga od nas kliknięcia w link, powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA