REKLAMA

iOS 16.4 już dostępny. iPhone nauczył się nowej sztuczki

Apple wydał właśnie najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego do swoich telefonów, czyli iOS 16.4. Po kilku tygodniach testów system mogą pobierać wszyscy posiadacze iPhone’ów kompatybilnych z iOS 16. Oprócz tego zadebiutowały właśnie iPadOS 16.4, watchOS 9.4, tvOS 16.4 i macOS 13.3 Ventura.

27.03.2023 18.10
ios-16-watchos-9-tvos-16-iphone-apple-watch-tv
REKLAMA

Po kilku tygodniach testów Apple udostępnił stabilną wersję iOS 16.4 na telefony iPhone oraz swoich pozostałych systemów operacyjnych do tabletów iPad, zegarków Apple Watch, przystawek Apple TV i komputerów Mac, czyli odpowiednio iPadOS, watchOS, tvOS i macOS.

Czytaj też: iOS 17 to nie będzie mała aktualizacja. Apple zmienia plany, a ja czekam na nową wersję Siri

REKLAMA

iOS 16.4 - co nowego?

Najważniejszą nowością, którą wprowadza aktualizacja iOS 16.4, jest możliwość odbierania powiadomień przez strony internetowe i aplikacje typu PWA (Progressive Web Apps). Jest tutaj tylko jeden haczyk: taka witryna musi uprzednio zostać przypięta do pulpitu iPhone’a przez użytkownika.

To bardzo dobre rozwiązanie, bo dzięki temu posiadacze telefonów Apple’a nie są narażeni na spam. Niestety nadal skrótów do stron internetowych i aplikacji PWA nie da się przenieść z pulpitu iPhone’a do Biblioteki Aplikacji. Oby to się zmieniło w niedalekiej przyszłości.

Warto też dodać, że na powiadomieniach ze stron internetowych nie można jeszcze polegać, ale to zapewne tylko kwestia czasu, aż twórcy stron internetowych z powiadomieniami dodadzą obsługę mobilnego Safari. Na szczęście na tym zmiany w iOS 16.4 się nie kończą.

iPhone’y dostały właśnie 21 nowych emoji oraz funkcję izolowania głosu podczas rozmów telefonicznych z użyciem sieci komórkowej. Usprawniono też mechanizm wykrywania duplikatów we Współdzielonej Bibliotece Zdjęć. Poprawiono też sporo błędów i usprawniono mechanizm wykrywania wypadków w iPhone’ach 14 i 14 Pro.

A co wprowadzają iPadOS 16.4, watchOS 9.4, tvOS 16.4 i macOS 13.3?

W przypadku systemu na tablety iPad zmiany są podobne jak w przypadku iPhone’ów i tym razem nie ma żadnych istotnych nowych funkcji opracowanym specjalnie z myślą o urządzeniach z iPadOS, aczkolwiek poprawiono obsługę rysika Apple Pencil w iPadach Pro 11” 4. generacji i 12.9” 6. generacji.

REKLAMA

Jeśli z kolei chodzi o zegarki, to tutaj można dyskutować, czy zmianę mamy na plus, czy na minus. Po aktualizacji do watchOS 9.4 nie będzie już się dało wyciszyć budzika poprzez zakrycie zegarka dłonią. Apple tłumaczy to tym, że można było wykonać taki gest przez przypadek i potem zaspać.

Komputery z rodziny Mac z kolei Apple chwali się również przede wszystkim nowymi emoji, a także usprawnieniami w aplikacjach Freeform i Zdjęcia oraz poprawkami błędów, w tym działania gestów na Trackpadzie. A co z przystawkami Apple TV? Tutaj również nie mamy żadnych spektakularnych zmian.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA