Smart crossing w twoim mieście. Jak dostać inteligentne przejście dla pieszych?

Lokowanie produktu: Orange

Codziennie z duszą na ramieniu przechodzisz przez przejście dla pieszych w drodze do szkoły lub do pracy? Boisz się, że kiedyś się zagapisz i wpadniesz pod samochód? A może wkurzasz się, gdy musisz stać na światłach, chociaż akurat i tak nic nie jedzie? Teraz możesz to zmienić i załatwić swojemu miastu smart crossing.

13.03.2023 18.55
inteligentne-przejscie-dla-pieszych-orange-smart-crossing-konkurs

Przejścia dla pieszych to jedne z najmniej lubianych miejsc w każdym mieście. Jeśli są na nich światła, to zawsze ktoś jest wkurzony, bo akurat musi stać: czy to kierowcy, czy rowerzyści, czy posiadacze hulajnóg elektrycznych, czy ludzie zmierzający na piechotę do pracy, szkoły, sklepu, czy trenerzy Pokemonów, którzy spieszą się na rajd (znam to z autopsji).

Czytaj też: To nagranie z przejścia dla pieszych zatyka żyły. Mogłoby trafić do serii Oszukać przeznaczenie

Jeśli z kolei świateł nie ma, to w miejscach, w których trzeba przejść przez ulicę, rozgrywa się istna walka o życie, a osoby niezmotoryzowane są w niej na straconej pozycji. Na szczęście w Polsce powstają już pierwsze przejścia smart, a niedługo będzie ich jeszcze więcej.

Smart crossing w twoim mieście

Budową inteligentnych przejść dla pieszych zajmuje się Orange, który swoje smart-rozwiązania, takie jak system rowerów miejskich, zarządzanie siecią wodociągową, czy sterowanie oświetleniem ulicznym, wdrożył już w ponad setce polskich miast. Teraz firma organizuje konkurs „Inteligentne Przejście”.

O tym, które trzy miasta wygrają, zdecydują głosy mieszkańców. W każdym ze zwycięskich miast Orange przekształci jedno przejście dla pieszych w bezpieczne przejście godne prawdziwego smart city. Co istotne, mniejsze miasta mają równie duże szanse na wygraną, jak duże aglomeracje.

Im mniejsze miasto, tym proporcjonalnie więcej wart będzie głos jednego mieszkańca, a im większe - tym mniej, właśnie po to, żeby nie faworyzować dużych miast. Brzmi to fair. Przebieg głosowania jest zresztą w pełni transparentny, a wyniki można na bieżąco obserwować na stronie internetowej.

inteligentne-przejscie-dla-pieszych-orange-smart-crossing-konkurs 2
Aktualne wyniki konkursu Inteligentne Przejście (7 marca 2023 r.)

Organizator podzielił miasta – uczestników konkursu na trzy grupy:

  • do 20 tys. mieszkańców;
  • od ponad 20 tys. do 100 tys. mieszkańców;
  • ponad 100 tys. mieszkańców.

W każdej z nich będzie jeden zwycięzca

Do konkursu zgłosiło się blisko 40 miast.

Głosować można do 28 marca 2023 r., mieszkańcy mają więc sporo czasu, aby oddać głosy i zachęcić do tego swoich bliskich i znajomych. Jedna osoba może głosować tylko raz, a mechanizm głosowania został dokładnie opisany na stronie internetowej inteligentneprzejscie.pl.

Aby zagłosować, wystarczy podać numer telefonu komórkowego dowolnej sieci, na który otrzyma się kod weryfikacyjny do wpisania w formularzu. Oddanie głosu nic nie kosztuje. Mieszkańcy miast, które biorą udział w konkursie, już aktywnie włączyli się w głosowanie. Liczymy na to, że zainteresowanie konkursem wpłynie pośrednio na zwiększenie świadomości tego, jakie możliwości dają miastom rozwiązania smart city – mówi Daria Drabik, koordynatorka konkursu w Orange Polska

Partnerem konkursu jest ALUMAST SA., które niebawem będzie nosić nazwę NCT - producent rozwiązań opartych o technologię kompozytową, w tym właśnie aktywnych przejść dla pieszych, które są nie tylko wygodniejsze, ale również znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych.

inteligentne-przejscie-dla-pieszych-orange-smart-crossing-konkurs 1
Jak działa smart crossing od Orange?

Jak w ogóle działa takie smart crossing?

W witrynie organizatora można znaleźć nie tylko informacje na temat konkursu, ale również wyjaśnienie, jak działa i co daje inteligentne przejście dla pieszych spięte z internetem rzeczy. Na takim przejściu czujniki ruchu wykrywają pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą.

Do tego dochodzi specjalny system doświetlania, który sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców i sygnały dźwiękowe, które ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów. To wszystko sprawia, że inteligentne przejście dla pieszych jest znacznie bezpieczniejsze niż zwykłe. Warto się o nie postarać i oddać swój głos.

Lokowanie produktu: Orange
Najnowsze
Zobacz komentarze