REKLAMA

Na Spotify będziesz miał osobistego DJ-a. Zagra to, co trzeba dzięki firmie od ChatGPT

ChatGPT wydaje się teraz fenomenem przyćmiewającym wszystkie inne okołotechnologiczne wynalazki - nic dziwnego, ów czatbot urzeka swoimi umiejętnościami. Na nowo rozgorzały gorące dyskusje o przydatności i przyszłości sztucznej inteligencji. Spotify w tych dyskusjach nie chce być pominięty.

22.02.2023 19.08
Spotify AI DJ OpenAI
REKLAMA

Nietrudno zaryzykować opinię, że algorytmy sztucznej inteligencji są jednym z najistotniejszych czynników nieustającego sukcesu Spotify. Algorytmicznie generowane listy odtwarzania działają w ramach tej usługi zazwyczaj bardzo dobrze, zapewniając dodatkową rozrywkę w formie poznawania nowych piosenek - bo podsuwane nowości najczęściej są trafne i zbieżne z gustem użytkownika.

REKLAMA

Spotify nie jest zresztą jedyną firmą korzystającą z algorytmów SI. Na dobrą sprawę większość popularnych konsumenckich usług informatycznych wykorzystuje jakąś formę sztucznej inteligencji. Nietrudno jednak zauważyć, że czatbot ChatGPT od firmy OpenAI to internetowy fenomen.

Trudno za to się dziwić: zdolności konwersacyjne ChatGPT i wykorzystywany przez niego model językowy należy uznać za inżynieryjno-naukowy przełom. Obcowanie z ChatGPT (a także z Bing AI, który częściowo wykorzystuje technologię OpenAI) to doświadczenie nie z tej ziemi. Nic więc dziwnego, że SI jest na ustach wszystkich - ta zabawka skutecznie tworzy iluzję superinteligentnego komputera rodem z filmów science-fiction.

Spotify ulepsza swoje algorytmy, buduje wspólnie z OpenAI nowe funkcje. Poznajcie AI DJ.

Wykorzystujący sztuczną inteligencję wirtualny DJ jest już dostępny w formie testowej - niestety, na razie wyłącznie dla użytkowników anglojęzycznych z Kanady i Stanów Zjednoczonych i ze Spotify Premium. Podobnie jak w przypadku Bing AI, również i Spotify chce tę technologię wdrażać bardzo powoli i ostrożnie, by zminimalizować ryzyko wpadek. Ale czym to właściwie ma się różnić od generowanych do tej pory playlist?

Spotify zdecydowało się połączyć swoją własną technologię z technologią syntezy głosu firmy Sonantic (którą Spotify przejęło w minionym roku) oraz z technologią OpenAI. Synteza wynalazków tych trzech firm zaowocowała czymś, co przypomina nieco stację radiową. Tyle że taką, która zawsze gra piosenki w guście użytkownika. I taką, w której DJ między utworami opowiada przydatne i angażujące informacje, niczym cenione osobistości radiowe w najlepszych stacjach.

Użytkownik ma przy tym wpływ na puszczane piosenki. Może podczas słuchania ocenić, czy propozycja była udana, czy też nie. Spotify wręcz do tego zachęca, bo AI DJ uczy się reakcji swojego użytkownika i, jak zapewnia firma, dzięki dodatkowym informacjom będzie sprawdzał się jeszcze lepiej.

REKLAMA

AI DJ od Spotify przemawia głosem Xiaviera Jernigana, który polskiej publiczności prawdopodobnie jest mało znany. Spotify zapewnia jednak, że to dopiero pierwszy model głosowy, i że wprowadzi w przyszłości większą ich liczbę. Same wypowiedzi DJ-a, zanim przejdą przez syntezę mowy, generowane są przez technologię od OpenAI, której zbiór danych do szkoleń zapewniło Spotify, przy współpracy z wynajętymi krytykami i znawcami branży muzycznej.

Niestety Spotify nie precyzuje, kiedy zamierza zwiększyć dostępność mechanizmu na inne kraje. Prawdopodobnie jednak nie będzie się spieszyć. Wyzwaniem są tu bowiem nie tylko szkolenia syntezatora mowy z fonetyki poszczególnych języków, to na dodatek same treści dla DJ-a. Który na dziś zapewne świetnie się zna na tym, co słuchają Amerykanie i Kanadyjczycy - wiedząc przy tym o hitach z Polski prawdopodobnie bardzo niewiele.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA