REKLAMA

Popularna gra zanotowała miliard dolarów straty. Inwestorzy są zachwyceni

Roblox zamyka 2022 rok z prawie miliardem dolarów pod kreską. Mimo tego twórcy tej platformy są zadowoleni, tak samo jak inwestorzy. Wskaźniki pokazują bowiem, że markę czeka świetlana przyszłość.

17.02.2023 17.26
Popularna gra zanotowała miliard dolarów straty. Inwestorzy są zachwyceni
REKLAMA

Czy można być zadowolonym, gdy twoja spółka notuje ponad miliard dolarów straty w ujęciu rocznym, za cały miniony 2022 rok? Jak najbardziej. Zadowoleni są także inwestorzy oraz giełda, co widać po gwałtownie rosnącej wartości akcji RBLX.

REKLAMA

Tak wynika z oficjalnego kwartalnego sprawozdania finansowego spółki Roblox Corp, zamykającego miniony rok fiskalny. Przychody firmy Roblox Corp w 2022 roku wyniosły zawrotne 2,2 miliarda dolarów. To wzrost o imponujące 16 proc. względem poprzednich 12 miesięcy. Mimo tego ostatecznie spółka notuje 934 miliony dolarów straty w ujęciu za cały rok.

Co ważne, to już kolejny rok, który Roblox Corp kończy pod kreską, z wynikiem na poziomie niemal miliarda dolarów straty. Mimo tego inwestorzy przyjęli raport finansowy spółki z dużym zadowoleniem, a jej akcje poszybowały w górę. Jak to w ogóle możliwe?

Roblox nie traci pieniędzy. Firma je wydaje, a wszystkie wskaźniki są po jej stronie.

Miasto INg Roblox class="wp-image-2119593"
Miasto ING Roblox

Jak wynika z raportów finansowych, wszystkie kluczowe parametry działają na korzyść Roblox Corp. Spółka odnotowała rekordowy wzrost użytkowników platformy. Z Robloxa codziennie korzysta ponad 56 milionów osób na całym świecie. To wzrost o 23 proc. rok do roku. Co istotne, firmie udało się podnieść średni wiek użytkownika, który wynosi już 13 lat. Z platformy korzysta coraz więcej nastolatków, którzy wykazują się większą zdolnością finansową od dzieci.

Perspektywy na 2023 są jeszcze lepsze. Przykładowo, w styczniu liczba dziennych użytkowników przekroczyła barierę 65 milionów. Co istotne, graczy jest nie tylko więcej, ale także spędzają więcej czasu na platformie i wydają więcej pieniędzy. Przychody przekroczyły bowiem prognozy zakładane przez Roblox Corp.

Mimo tego spółka wydaje znacznie więcej niż zarabia. To efekt gigantycznych inwestycji poczynionych w modernizację oraz ewolucję platformy Roblox. Dzięki nim środowisko będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla graczy, co przełoży się na przyciąganie kolejnych milionów fanów. Jak widać na przykładzie 2022 roku, ta strategia przynosi wymierne rezultaty.

Stąd zadowolenie inwestorów i rosnąca wartość akcji firmy.

 class="wp-image-3337940"
REKLAMA

Roblox nie jest sztucznie pompowanych balonem, który może niebawem pęknąć. Platformie przybywa graczy w rekordowym tempie, w dodatku rośnie ich zaangażowanie oraz skłonność do wydawania pieniędzy. Już teraz Roblox jest wymieniany jednym tchem z Minecraftem, Fortnite czy Genshin Impact jako jedna z najpopularniejszych gier na świecie. To m.in. efekt gigantycznych inwestycji w platformę po stronie Roblox Corp, które przekładają się na straty spółki.

Od jednorazowej straty ważniejsze są jednak długoterminowe trendy oraz wskaźniki, a te sprawiają, że akcje RBLX wystrzeliły. Aż o 18 proc. w ciągu ostatnich 5 dni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA