REKLAMA

Sony pokonało Xboksa. PS5 sprzedaje się dwa razy lepiej niż rok temu

Sony opublikowało najnowszy raport kwartalny. Wskaźniki dla konsoli PlayStation 5 są niezwykle korzystne. Widać diametralnie zwiększoną sprzedaż, najpewniej na skutek lepszego łańcucha dostaw. Podaż w końcu goni za popytem.

02.02.2023 17.28
ps5 pro playstation sony nowa wersja 2023
REKLAMA

Największym wrogiem PlayStation 5 nie jest ani Xbox Series, ani Nintendo Switch. Głównym przeciwnikiem Sony okazała się chińska taśma montażowa, która nie była w stanie dostarczać takiej liczby konsol, by sprostać globalnemu popytowi. Wiele wskazuje na to, że Sony wychodzi na prostą, a dostępność PS5 uległa radykalnej poprawie.

REKLAMA

W przeciągu kwartału Sony udało się sprzedaż 7,1 miliona konsol PS5. To rekord.

W analogicznym okresie ubiegłego roku Sony sprzedało 3,9 miliona PlayStation 5. Oznacza to, że firma odnotowała imponujący 82-procentowy wzrost sprzedaży. Ten wynika głównie z tego, że platforma Sony była dostępna w sklepach w większym stopniu niż poprzednio. Podaż zaczęła gonić za popytem. Pokrywa się to z wcześniejszymi deklaracjami Sony o silniejszych dostawach sprzętu pod koniec 2022 roku.

 class="wp-image-3294141"

Te 7,1 miliona PS5 w ciągu kwartału imponuje również dlatego, że to prawie 30 proc. wszystkich sprzedanych konsol, od premiery urządzenia. Gdy pochylimy się nad tymi wartościami, łatwo dostrzeżemy, jak hamowany był potencjał sprzedażowy PlayStation 5 przez chińskie fabryki.

Łączna sprzedaż PlayStation 5 to ponad 32 miliony egzemplarzy. Do marca 2023 roku Sony chce podnieść tę liczbę o dodatkowe 5 milionów. Plan jest ambitny, ale wykonalny.

Nie sposób bezpośrednio zestawić sprzedaż konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series.

REKLAMA

Microsoft od lat stosuje kreatywną księgowość, raportując liczbę aktywnych kont Microsoft bądź abonentów usługi Xbox Game Pass. Wiemy natomiast, że sprzedaż Xboksa Series spadła o kilkanaście procent względem analogicznego okresu w ubiegłym roku, podczas gdy sprzedaż PlayStation 5 wzrosła o 82 proc. Pokrywa się to z innymi analizami konsolowego rynku, według których PS5 sprzedaje się odczuwalnie lepiej od Xboksa.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że sprzedażowym liderem wciąż pozostaje Nintendo Switch. To właśnie ta hybrydowa konsola była najbardziej pożądana w całym 2022 roku. Drugie miejsce zajmuje PS5, podium zamyka Xbox Series.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA