REKLAMA

Ile kosztują same części do iPhone'a 14 Pro Max? To śmieszny ułamek ceny całego telefonu

Sprzęt Apple jest znany z bycia nie tylko ulubieńcem zapaleńców technologii i profesjonalistów w wielu dziedzinach, ale także ceny. Najnowsza analiza pokazuje, że choć koszty części do iPhone 14 Pro Max zdrożały względem poprzednika to nadal jest to ułamek całkowitej wartości, na jaką Apple wyceniło sprzęt.

13.02.2023 18.09
iPhone 14 Pro Max
REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że relatywnie wysoka cena sprzętu Apple pośrednio wynika z marży, jaką firma z Cupertino liczy sobie na wszystkie swoje produkty. Apple publicznie nie mówi o konkretnych udziałach poszczególnych czynników w cenie iPhone'a oraz innych produktów. Jednak w myśl ostatniego cokwartalnego raportu, marża brutto koncernu na jego produktach wynosi 37 procent.

Ceny poszczególnych modeli iPhone stale rosną, a najnowszy smartfon Apple - iPhone 14 w Polsce kosztuje od 5199 złotych za podstawowy model do aż 10 499 złotych za model Pro Max o pojemności 1 TB. Ile jednak w cenie iPhone'a jest samego iPhone'a?

REKLAMA

iPhone 14 Pro Max kosztuje 7200 zł. Ledwie 30 proc. tej ceny to koszt części

Spojrzenie na to, ile właściwie kosztuje iPhone jako urządzenie daje analiza Counterpoint Research. W nowo opublikowanym raporcie firma informuje o rzeczywistych kosztach wyprodukowania jednego iPhone 14 Pro Max.

Zgodnie z informacjami Counterpoint Research, koszt części do iPhone 14 Pro Max w wersji z 128 GB pamięci wynosi 464 dolary amerykańskie (ok. 2 074 złotych). Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych ten sam model w sprzedaży dostępny jest za 1 099 dolarów (ok. 4 915 złotych), a w Polsce 7 199 złotych.

 class="wp-image-3321380"
Dystrybucja kosztów części do iPhone 14 Pro Max i 13 Pro Max / Counterpoint Research
REKLAMA

Koszt samej produkcji wynosi 3,7 procent więcej w porównaniu do kosztów produkcji poprzednika - iPhone 13 Pro Max.

Aż 20 procent kosztów części do iPhone stanowi ekran dostarczany przez Samsung. Ten sam udział w kosztach urządzenia ma układ A16 Bionic, który względem poprzednika - układu A15 Bionic jest bardziej wydajny, to droższy o 11 dolarów. Z kolei zaimplementowanie potrójnego aparatu głównego z matrycą 48 Mpix podniosło cenę o kolejne 6,3 dolara.

Warto zauważyć, że Counterpoint Research w swej analizie skupiło się wyłącznie na kosztach części do iPhone 14 Pro Max 128 GB. Analiza nie zawiera kosztów produkcji, dystrybucji i transportu ani kosztów związanych z promocją i reklamą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA