REKLAMA

Chcą zdetronizować InPost. Cainiao i DHL planują zbudowanie największej sieci automatów paczkowych w Polsce

Automaty paczkowe DHL o zagęszczeniu podobnym do paczkomatów InPostu, a w nich dziesiątki paczek z Aliexpress. Tak już wkrótce może wyglądać część rynku dostaw poza domem, gdyż niemiecka firma i chiński gigant nawiązały współpracę wartą prawie 300 milionów złotych.

06.02.2023 17.35
Chcą zdetronizować InPost. Cainiao i DHL planują zbudowanie największej sieci automatów paczkowych w Polsce
REKLAMA

InPost jest niekwestionowanym liderem branży logistycznej w Polsce. Z paczkomatów - których w Polsce stoi już ponad 19 tysięcy - korzysta co czwarty Polak. Z kolei w samym 2022 roku firma dostarczyła klientom w całym kraju ponad 508,4 milionów paczek.

REKLAMA

Czy da się zdetronizować grupę InPost w Polsce? Przekonamy się o tym za jakiś czas, gdyż DHL nawiązało współpracę z chińskim Cainiao. Obie firmy wspólnymi siłami chcą zbudować "największą sieć dostaw poza domem".

W paczkomacie DHLu odbierzesz paczki z Aliexpress - i nie tylko. Giganci nawiązują współpracę

6 lutego DHL poinformował o podpisaniu porozumienia z chińską firmą logistyczną działającą z ramienia Alibaba Group - Cainiao. W ramach partnerstwa biznesowego obie firmy planują zainwestować 60 milionów euro (około 282 mln złotych) w instalację skrytek na paczki w całym kraju. Ponadto DHL nabędzie część papierów wartościowych półki zależnej Cainiao w Polsce.

- [...] Łącząc siły z Cainiao, wzmocnimy naszą pozycję jako zaufanego dostawcy paczek i stworzymy rozległą sieć najnowocześniejszych skrytek pocztowych. W ten sposób możemy zapewnić naszym klientom jeszcze lepsze doświadczenia związane z wysyłką, oprócz naszych istniejących już opcji dostawy do domu.

- powiedział Pablo Ciano, prezes DHL eCommerce Solutions

Pierwszym krokiem, który podejmą obie spółki, będzie połączenie istniejących już sieci skrytek DHL i Cainiao w jedną sieć. Łącznie obie firmy posiadają w Polsce 1200 automatów paczkowych.

W listopadzie ubiegłego roku polski oddział DHL poinformował o uruchomieniu własnej sieci automatów paczkowych POP Box. Jednym z głównych czynników, który ma przyciągnąć potencjalnych klientów, jest znacznie wydłużony czas na odbiór. W przypadku Paczkomatów InPost jest to 48 godzin, z kolei automaty DPD, Orlenu i Poczty Polskiej przechowują paczki przez 3 dni. Natomiast przesyłki DHL POP Box oczekują na odbiór aż 4 dni.

REKLAMA

Z kolei Cainiao swój pierwszy automat z paczkami otworzyło na początku 2021 roku. Cainiao to firma stanowiąca część chińskiej grupy Alibaba, w ramach której działają m.in. Aliexpress i Taobao. To właśnie do automatów postawionych przez Cainiao trafiają przesyłki z Aliexpress.

Jak informuje DHL, współpraca obu firm oczekuje na zatwierdzenie przez organy kontroli. Zatwierdzenia "są spodziewane w najbliższych miesiącach".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA