REKLAMA

TikTok wprowadza po cichu rewolucyjną zmianę. Czas na privy

Moja ulubiona aplikacja właśnie przeszła rewolucyjną zmianę. Od teraz wszyscy będą mogli wysyłać prywatne wiadomości. Jak się przed tym chronić?

27.01.2023 16.42
TikTok wprowadza po cichu rewolucyjną zmianę. Czas na privy
REKLAMA

TikTok coraz bardziej zamienia się w klasyczne media społecznościowe, co mnie trochę niepokoi, bo uwielbiam go za to, że do tej pory taki nie był. Nie musiałem wchodzić w żadne interakcje z nieznanymi mi ludźmi, nie musiałem czytać komentarzy. Mogłem odpalić aplikację i oglądać filmiki, które rzeczywiście mnie interesują. Nad moim komfortem czuwał algorytm i wszystko było dobrze. Dziś rano dowiedziałem się, że TikTok może przestać być przyjemnym miejscem, a może zamienić się w ściek. W ręce użytkowników oddano niebezpieczną broń.

REKLAMA

TikTok udostępnia wiadomości prywatne dla wszystkich użytkowników

Do tej pory wiadomości prywatne mogli wymieniać wzajemnie się obserwujący użytkownicy. W listopadzie 2022 r. nieliczna grupa betatesterów otrzymała możliwość wysyłania wiadomości bezpośrednich pomiędzy soba, bez wymogu wzajemnej obserwacji. Teraz TikTok wprowadził taką opcję dla wszystkich użytkowników. Według twórców ta funkcja sprawi, że aplikacja stanie się społecznościowa. Wbrew pozorom nie była taka, ponieważ nie zachęcała do tworzenia społeczności, lepszym określeniem TikToka było media prowadzące. Algorytm prowadził użytkownika przez dostosowany dla niego feed. Otwarcie się na wiadomości prywatne to kolejny krok w kierunku mediów społecznościowych. Pierwszym była zmiana nazwy i sposobu działania zakładki Odkryj na Obserwowani. Trochę się jednak obawiam tej zmiany.

W takich chwilach współczuję kobietom i dzieciom

Te grupy mają najgorzej w social media, bo ukryci za ekranem smartfona frustraci obierają je sobie za cel. Wysyłają im okropne wiadomości o zabarwieniu seksualnym, czasem zdjęcia swoich miejsc intymnych, a czasem demotywujące wiadomości lub groźby. Kobiety dostają rozbudowane opisy tego, co robiłby z nimi anonimowy internauta. Statystyki nie zostawiają złudzeń - media społecznościowe to arena cyberprzemocy w najróżniejszej formie. Nawet co piąty nastolatek padł jej ofiarą. Prywatne wiadomości są bardzo chętnie wykorzystywane do krzywdzenia innych.

Jak się obronić przed wiadomościami prywatnymi?

W ustawieniach prywatności można wybrać, od kogo chce się odbierać wiadomości prywatne. Do wyboru jest opcja: wszyscy, sugerowani znajomi, obserwujący i ludzie, których samemu się obserwuje oraz nikt. Polecam dobrze przemyśleć jaką opcję zaznaczyć, bo może zmienić podejście do aplikacji.

REKLAMA
 class="wp-image-3158700"

Oczywiście może się okazać, że moje obawy są na wyrost, a użytkownicy TikToka to mili ludzie, którym do głowy nie przyszłoby wysyłać brzydkie wiadomości do innych ludzi. I trzymam kciuki, żeby tak było, bo dodanie wiadomości prywatnych to wzięcie na siebie potężnej odpowiedzialności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA