REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Satelita z Polski utonął w Atlantyku. Jest nagranie pechowej misji rakiety Virgin Orbit

W nocy z poniedziałku na wtorek specjaliści z Virgin Orbit podjęli pierwszą w historii próbę wystrzelenia satelitów na orbitę z terytorium Wielkiej Brytanii. Początkowo test przebiegał nawet dobrze, ale ostatecznie satelity, wśród których znajdował się jeden satelita z Polski, nie dotarły na orbitę okołoziemską. Teraz mamy nagranie z ostatnich chwil istnienia rakiety.

11.01.2023
9:11
cosmic girl
REKLAMA

Nie był to z pewnością tradycyjny start rakiety z ładunkiem na orbitę. Tuż po 23:00 w poniedziałek ze świeżo wybudowanego Portu Kosmicznego w Kornwalii wystartowała Cosmic Girl, czyli gruntownie przerobiony Boeing 747 przystosowany do wynoszenia pod swoim skrzydłem rakiety z ładunkiem. Po dotarciu do strefy zrzutu 21-metrowej długości rakieta LauncherOne znajdująca się pod kadłubem została uwolniona i odpaliła swoje silniki.

REKLAMA

Tak rozpoczęła się misja „Start Me Up”.

 class="wp-image-3117651"
Rakiety LauncherOne

Chwilę później niczym pocisk przekroczyła prędkość hipersoniczną i zaczęła kierować się w przestrzeń kosmiczną. Po zakończeniu pracy pierwszego stopnia doszło do separacji. Do tego momentu wszystko przebiegało prawidłowo. Problemy pojawiły się w momencie odpalenia silników drugiego stopnia rakiety. Jak w opublikowanym później oświadczeniu poinformował Virgin Orbit, doszło do anomalii, wskutek której satelity nie trafiły ostatecznie na orbitę okołoziemską. Tyle wiadomo.

Nagranie porażki

Jak się jednak okazuje, ostatnie chwile rakiety LauncherOne zostały uchwycone przez jedną z amatorskich kamer zainstalowanych na Wyspach Kanaryjskich. Na nagraniu zarejestrowanym o 0:18 polskiego czasu przez kamerę zainstalowaną w Lanzarote widać spadający na Ziemię pierwszy człon pechowej rakiety.

REKLAMA

Na pokładzie rakiety znajdowało się dziewięć różnych satelitów, wśród których był polski satelita STORK-6 zbudowany przez specjalistów z firmy SatRevolution z Wrocławia. Wraz z pozostałym ładunkiem utonął w Atlantyku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA