REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Netflix nie zawiesił twojej subskrypcji. Uwaga na nowe oszustwo

Do użytkowników sieci komórkowych znów zaczęły spływać spamerskie SMS-y. Tym razem w wiadomościach można znaleźć informację o rzekomo wygaśniętej subskrypcji na Netflixa. To oczywiście bzdura, Netflix takich wiadomości nie wysyła. Przestępcy w ten sposób chcą poznać dane kart płatniczych klientów.

29.12.2022
18:56
Netflix nie zawiesił twojej subskrypcji. Uwaga na nowe oszustwo
REKLAMA

Cyberprzestępcy śmiało wykorzystują fakt, że u właściwie wszystkich operatorów komórkowych filtry antyspamowe nadal działają z niewystarczającą skutecznością. Właśnie rozpoczęła się masowa wysyłka kolejnych złośliwych SMS-ów, tym razem starających się oszukać użytkowników Netflixa.

REKLAMA
 class="wp-image-3097257"
Złośliwy SMS namawiający do kliknięcia w wyłudzający informacje o karcie płatniczej link

W rozsyłanej wiadomości tekstowej znajduje się informacja, jakoby usługa została zawieszona. W wiadomości znajduje się też link do strony, za sprawą której można (rzekomo) problem rozwiązać. Czujne oczy powinny od razu rozpoznać pułapkę: w nazwie domeny jest literówka.

Łącze kieruje do witryny imitującej Netflixa, na której użytkownik proszony jest o podanie danych karty płatniczej, by rzekomo odwiesić subskrypcję. W rzeczywistości dane trafiają do cyberprzestępców, a Netflix o całym zamieszaniu nawet nic nie wie.

Dostałem fałszywego SMS. Co dalej?

Właściwie to nic. Sama wiadomość nie jest szkodliwa dla urządzenia, można ją usunąć i o niej zapomnieć. Chyba że najpierw użytkownik dał się nabrać: wówczas konieczny jest niezwłoczny kontakt z bankiem który wydał kartę płatniczą i zgłoszenie wyłudzenia.

Nie powinno się wierzyć w treść każdego SMS-a. Informacje przekazane w ten sposób należy weryfikować - czy to w firmie, która upomina się o należności, czy to w banku. Nie należy też klikać w żaden link przesłany do nas w wiadomości tego typu ani dzwonić na numer, z którego przyszła wiadomość, ani na taki, który został w niej podany.

Badacze z CERT Polska zachęcają też do kontaktu w sprawie podejrzanych SMS-ów pod numerem telefonu 799–448–084 oraz do zgłaszania innych potencjalnych zagrożeń, na które internauci trafiają w sieci, na stronie internetowej incydent.cert.pl. Dzięki temu informacje o nowych przekrętach cyberprzestępców można szybciej rozpropagować szerszej publiczności.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA