REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Chińczycy zaprezentowali pierwszy w pełni elektryczny, latający samochód VTOL

Współczesne prototypy latających samochodów i maszyn do krótkodystansowego przemieszczania się w powietrzu zwykle nastawione są na jedynie pokonywanie podniebnych tras. Chiński Xpeng Aeroht skonstruował bardziej nietypowy pojazd, z wyglądu przypominający samochód ze śmigłami. Lecz to nie wygląd jest najbardziej zaskakującą cechą maszyny, a jej napęd oraz sposób startu i lądowania.

03.11.2022
12:44
Chińczycy zaprezentowali pierwszy w pełni elektryczny, latający samochód VTOL
REKLAMA

Światu motoryzacji i nowinek technologicznych nie od dziś znane są różne, mniej lub bardziej udane prototypy latających pojazdów. AirCar od Klein Vision czy latający samochód produkcji Airbusa kompatybilny z Hyperloop to tylko dwa z wielu przykładów.

REKLAMA

Chińska firma Xpeng Aeroht podniosła poprzeczkę prezentując swój latający samochód o nazwie kodowej X3. W przeciwieństwie do modelu X2 zaprezentowanego na początku października pojazd ten jest dosłowną hybrydą pomiędzy autem, a helikopterem.

Pomiędzy samolotem a samochodem. Oto latający samochód eVTOL od Xpeng Aeroht

X3 jest dostosowany za równo do jazdy po drogach jak i poruszaniu się w powietrzu. Pojazd posiada system składania wirników, dzięki czemu śmigła nie przeszkadzają innym uczestnikom ruchu podczas poruszania się po lądzie. Ponadto auto wyposażono w system kontroli lotu oraz dwa zapasowe silniki. Jednak to co wyróżnia najnowszy projekt Xpeng Aeroht to fakt, że pojazd jest pierwszym na świecie pojazdem eVTOL. Samochód jest w pełni zasilany elektrycznie, a zarówno start, jak i lądowanie auta odbywa się w pionie.

Jak podaje Xpeng Aeroht, nowo zaprezentowany pojazd nie jest pierwszą wersją latającego samochodu. Chińska firma testowała prototyp już w zeszłym roku, a auto w obecnej formie jest jego usprawnioną wersją, w której ulepszono m.in. konfigurację wirników oraz uproszczono jego konstrukcję w celu poprawy bezpieczeństwa.

 class="wp-image-2540151"
Widok z lotu Xpeng Aeroht X3

Zdaniem producenta, w trybie jazdy latający samochód ma osiągi porównywalne z konwencjonalnymi samochodami. Z kolei w trybie lotu samochód jest sterowany za pomocą kierownicy i prawej dźwigni zmiany biegów, które służą do poruszania się do przodu i do tyłu, wykonywania skrętów, wznoszenia się, zawieszenia w powietrzu i opadania. Zgodnie z przepisami i regulacjami dotyczącymi przestrzeni powietrznej na małej wysokości latający samochód może startować i lądować pionowo.

Latający samochód eVTOL pomyślnie odbył swój dziewiczy lot, a Xpeng Aeroht ma nadzieję na dalszy rozwój projektu.

Czym jest VTOL?

VTOL to skrót pochodzący od angielskich słów vertical take off and landing (pionowy start i lądowanie). W lotnictwie oraz innych pokrewnych dziedzinach jest on używany w odniesieniu do maszyn, które są zdolne do pionowego startu i lądowania.

REKLAMA

Historia samolotów i innych pojazdów VTOL sięga niemalże stu lat, rozwijając się wraz z awiacją jako taką. Złoty okres rozwoju prac nad maszynami VTOL przypada na okres zimnej wojny, gdyż pionowy start i lądowanie pozwalają pojazdom na start i lądowanie z dowolnego miejsca, bez konieczności polegania na pasach startowych. Ze względu na konieczność wyposażenie samolotów VTOL w silniki o mocy napędowej pozwalającej na pionowy start oraz wynikające z tego duże zużycie paliwa oraz dużą wagę maszyn, zainteresowanie samolotami VTOL spadło w połowie lat 60. XX wieku.

Współcześnie liczne start-upy oraz koncerny zajmujące się tworzeniem latających pojazdów VTOL, a w szczególności rozwojem projektów eVTOL - pojazdów startujących i lądujące pionowo, zasilanych energią elektryczną.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA