REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Militaria

Są tanie, niewidzialne i bezzałogowe. Autonomiczne samoloty Valkyrie kupi Wojsko Polskie

Amerykańska armia rozpoczęła testy autonomicznych samolotów Kratos XQ-58A Valkyrie. Te bezzałogowce mogą także trafić do Wojska Polskiego.

14.11.2022
10:28
Są tanie, niewidzialne i bezzałogowe. Autonomiczne samoloty Valkyrie kupi Wojsko Polskie
REKLAMA

96. Skrzydło Testowe USA otrzymało najnowocześniejsze bezzałogowce Kratos XQ-58A Valkyrie i wkrótce rozpocznie z nimi eksperymenty w locie.

REKLAMA

Valkyrie to niedrogie, niewidzialne dla radarów drony. Są wystrzeliwane z ziemi i sterowane ze stacji naziemnej lub bezpośrednio przez pilota myśliwca. 

Valkyrie może działać na pewnych poziomach autonomii i jest wspierana przez pokładowy system komputerowy, który pozwala samolotowi określić optymalny tor lotu i takie ustawienia przepustnicy na podstawie poleceń wydawanych przez naziemną stację kontroli lub myśliwiec powietrzny. 

XQ-58A Valkyrie produkowane są przez kalifornijskiego producenta dronów Kratos Defens. XQ-58 został zaprojektowany do działania jako "lojalny skrzydłowy" czyli kontrolowany przez samolot macierzysty dron, który przeznaczony jest do wykonywania takich zadań jak zwiad, atak na wrogi samoloty czy wręcz przyjęcie ognia przeciwnika np. rakiet.

 class="wp-image-2938902"
Kratos XQ-58A Valkyrie

XQ-58 jest zdolny do konwencjonalnych startów i lądowań, można go również wystrzelić z tak zwanych modułów startowych czyli z prowadnicy na szynach zamontowanych np. na przyczepie ciężarówki.

Dane techniczne:

 • Udźwig: 272 kg wewnątrz i 272 kg na zewnętrznych pylonach
 • Długość: 9,1 m
 • Rozpiętość skrzydeł: 8,2 m
 • Masa własna: 1134 kg
 • Maksymalna masa startowa: 2722 kg
 • Prędkość przelotowa: 882 km/h
 • Zasięg:  5,600 km
 • Pułap: 14 000 m

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku w trakcie XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, firma Kratos Defense & Security Solutions zaoferowała Siłom Powietrznym RP zakup XQ-58A Valkyrie.

REKLAMA

W Kielcach przedstawiono wówczas pełnowymiarową makietę drona. XQ-58A Valkyrie mogą współpracować z samolotami F-35, które Polska już zamówiła jak i z posiadanymi przez nas F-16.

 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA