REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Mamy to! Polak został rezerwowym astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej

Na zorganizowanej dzisiaj konferencji przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej przedstawili nazwiska nowych astronautów, którzy dołączą do jej korpusu podstawowego. Ależ tam była dla nas niespodzianka!

23.11.2022
16:50
orbita
REKLAMA

Po długim, wielomiesięcznym procesie selekcji, testów, badań i niezliczonych rozmów z kandydatami, przedstawiciele agencji wybrali 6 osób, które dołączą do korpusu podstawowego oraz jedenastu astronautów rezerwowych.

REKLAMA

Astronauci z korpusu podstawowego mogą być pewni, że czekają ich co najmniej loty na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W zależności od tego, jak będzie rozwijał się program załogowych lotów księżycowych, możliwe także, że któryś z tych astronautów postawi za kilka lat swoją stopę - a właściwie but skafandra kosmicznego - na powierzchni Księżyca. Warto tutaj dodać, że wśród szóstki nowych astronautów jest jedna osoba z niepełnosprawnością, która jest jednocześnie pierwszą osobą z niepełnosprawnością, która została wybrana na astronautę.

Astronauci rezerwowi natomiast będą mogli w razie potrzeby zostać włączeni w skład korpusu podstawowego i rozpocząć szkolenie w sytuacji, gdy agencja będzie potrzebowała większej kadry lub pojawią się z czasem nowe możliwości skorzystania z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Polak jednym z astronautów rezerwowych

Zważając na to, że kandydatów na astronautę było w tej rekrutacji ponad 22 000, szanse na wybór osoby z jakiegokolwiek kraju były bardzo trudne do oszacowania. Mimo to właśnie dzisiaj dowiedzieliśmy się, że do grupy astronautów rezerwowych wybrano kandydata z Polski.

Sławosz Uznański pokonał ponad 20 000 kandydatów, przeszedł wszystkie testy sprawnościowe, na inteligencje, testy z wiedzy, zdolności rozwiązywania złożonych problemów i ostatecznie dołączył do szczęśliwej rezerwowej jedenastki.

REKLAMA

Według informacji przekazanej przez Polską Agencję Kosmiczną Sławosz Uznański jest jednym z operatorów Wielkiego Zderzacza Hadronów w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. Oprócz tego zajmuje się projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie, co doskonale może mu się przydać w pracy na pokładzie stacji kosmicznej, czy ewentualnie na Księżycu. Jakby tego było, w wolnym czasie, w ramach hobby ucieka w Himalaje.

Wybór Sławosza Uznańskiego na astronautę rezerwowego to ogromny sukces dla naszego kraju. Jakby nie patrzeć, minęło już 45 lat odkąd polski kosmonauta jako jedyny dotychczas Polak poleciał w przestrzeń kosmiczną. Czas najwyższy zatem na powrót naszego rodaka w przestrzeń kosmiczną!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA