REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Amerykanie pokażą B-21. Nikt wcześniej nie zbudował tak niesamowitego bombowca

B-21 Raider, najnowszy niewidzialny bombowiec strategiczny USA zostanie zaprezentowany światu już w ten piątek, 2 grudnia. Ceremonia będzie miała miejsce w Kaliforni.

29.11.2022
7:44
Amerykanie pokażą B-21. Nikt wcześniej nie zbudował tak niesamowitego bombowca
REKLAMA

B-21 Raider zostanie powitany jak gwiazda filmowa. Premiera odbędzie się w piątek, 2 grudnia. Debiut B-21 o numerze 001, który nazywany jest też T1 (pierwszy samolot testowy), odbędzie się w Air Force Plant 42 w Palmdale w Kalifornii. Producentem bombowca jest firma Northrop Grumman.

REKLAMA

B-21, pierwszy nowy bombowiec Sił Powietrznych USA od ponad trzech dekad, będzie wystarczająco zaawansowany, aby kwalifikować się jako samolot szóstej generacji

- mówi Tom Jones, prezes Aeronautics Systems Northrop Grumman.

B-21 Raider wystartuje w 2023 r.

Jones powiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy pierwszy B-21 przejdzie liczne testy, aby upewnić się, że jest gotowy do pierwszego lotu. Na ziemi testowane będzie włączanie i wyłączanie systemów, uruchamianie silników, kołowanie i inne standardowe testy integracyjne.

Data pierwszego lotu nie jest jeszcze zaplanowana. Northrop podał, że będzie ona ustalona po testach naziemnych, ale spodziewa się, że nastąpi to w 2023 r., kilka miesięcy po premierze.

Amerykanie podali, że w sumie w budowie jest sześć bombowców B-21. Drugi kompletny B-21 nosi nazwę G1 i będzie to samolot przeznaczony do testów naziemnych.

B-21 kosztuje 511 mln dolarów

Northrop nie poinformował, kiedy rozpoczną się prace nad siódmym B-21. Planowana jest budowa 150 egzemplarzy B-21 Raider. Cena jednego samolotu ma według producenta wynieść około 511 mln dolarów, a całościowy koszt programu oszacowano na 80 mld dolarów.

Wstępna gotowość operacyjna planowana jest na połowę lat 20.

B-21 to najbardziej zaawansowany samolot wojskowy, jaki kiedykolwiek zbudowano. B-21 Raider będzie w stanie przebić się przez najtwardszą obronę i precyzyjnie uderzyć w dowolnym miejscu na świecie

- podaje koncern Northrop.

Nazwa bombowca B-21, czyli Raider, wybrana została w konkursie w 2018 roku. Zorganizowano go, ponieważ będzie to pierwszy na świecie nowy bombowiec zbudowany i zaprojektowany w XXI wieku. 

B-21 Raider powstał bez prototypu

B-21 jest efektem praktyk inżynierii cyfrowej i zaawansowanych technik produkcyjnych. Oznacza to, że nie powstał nawet jeden prototyp maszyny. B-21 jest od razu produkowany seryjnie.

REKLAMA

Cały projekt powstał na komputerach inżynierów firmy Northrop Grumman, a następnie trafił bezpośrednio na linie montażowe. Bez oblatywania, bez kosztownego sprawdzania maszyn w locie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA