REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Amerykanie pokażą nowy bombowiec. B-21 powstał na komputerach inżynierów bez żadnego prototypu

B-21 Raider, nowy, niewidziany bombowiec strategiczny amerykańskich Sił Powietrznych zostanie już wkrótce przedstawiony szerokiej publiczności Samolot został opracowany w niemal całkowitej tajemnicy w fabryce Northrop Grummana w Palmdale w Kalifornii. B-21 Raider to najbardziej zaawansowany samolot uderzeniowy na świecie.

21.09.2022
12:27
Bombowiec B-21 Raider zobaczymy już za kilka tygodni
REKLAMA

B-21 Raider, nowy bombowiec amerykańskich Sił Powietrznych zostanie zaprezentowany w pierwszym tygodniu grudnia. Informację taką podał oficjalnie producent samolotu, firma Northrop Grumman.

REKLAMA

B-21 jest najbardziej zaawansowanym samolotem wojskowym jaki kiedykolwiek zbudowano i jest efektem pionierskich innowacji oraz technologicznej doskonałości

- powiedział Doug Young, dyrektor generalny Northrop Grumman Aeronautics Systems. 

B-21 Raider powstaje bez prototypu

B-21 jest efektem praktyk inżynierii cyfrowej i zaawansowanych technik produkcyjnych. Oznacza to, że nie powstał nawet jeden prototyp maszyny. B-21 jest od razu produkowany seryjnie.

Cały projekt powstał na komputerach inżynierów firmy Northrop Grumman, a następnie trafił bezpośrednio na linie montażowe. Bez oblatywania, bez kosztownego sprawdzania maszyn w locie.

Northrop Grumman potwierdził również, że na liniach montażowych w fabryce Plant 42 w Palmdale w Kalifornii, trwa produkcja sześciu bombowców B-21, które są na różnych etapach budowy. 

Northrop Grumman i US Air Force zapowiedziały w maju, że pierwszy lot B-21 jest przewidywany na 2023 r. Termin wydaje się realny, ale producent podkreśla, że data pierwszego lotu będzie uzależniona od wyników testów naziemnych.

Bombowiec B-21 Raider 

B–21 Raider to niewidzialny bombowiec  opracowywany przez Northrop Grumman dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. B-21 zdolny jest do przenoszenia zarówno broni konwencjonalnej, jak i ładunków jądrowych.

Nowy samolot ma zastąpić w lotnictwie strategicznym USA bombowce starszych typów B-52 i B-1B, których wycofanie ze służby operacyjnej planowane jest na lata 40. XXI wieku. Oznaczenie B-21 odzwierciedla fakt, że będzie to pierwszy samolot bombowy XXI wieku.

 class="wp-image-1775554"
Wizja artystyczna B-21 Raider

Planowana jest budowa 150 egzemplarzy B-21 Raider. Cena jednego samolotu ma według producenta wynieść około 511 milionów dolarów, a całościowy koszt programu oszacowano na 80 miliardów dolarów. Wstępna gotowość operacyjna planowana jest na połowę lat 20.

Nazwa bombowca B-21, czyli Raider, wybrana została w konkursie w 2018 roku. Zorganizowano go, ponieważ będzie to pierwszy na świecie nowy bombowiec zbudowany i zaprojektowany w XXI wieku. 

Nazwa Raider została wybrana spośród ponad 4600 zgłoszeń i nawiązuje do Rajdu Doolittle’a z 1942 roku. Wtedy to Amerykanie pierwszy raz w czasie II wojny światowej zbombardowali Tokio.

Plant 42 to baza wojskowa położona w Kalifornii. Jest własnością Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i działa jako część Bazy Sił Powietrznych Edwards, położonej 37 km na północny wschód. 

REKLAMA

Większość jego obiektów jest wykorzystywana przez prywatnych wykonawców w celu budowy i konserwacji samolotów wojskowych i ich podzespołów. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA