REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Apple znowu podnosi ceny. Tym razem nie chodzi o kurs dolara

Cytując klasyka, nic nie może przecież wiecznie trwać i tak jak za miłość przyjdzie nam zapłacić, tak przyjdzie nam też zapłacić za dostęp do usług oferowanych przez firmę Tima Cooka. Apple podnosi ceny abonamentów. To musiało kiedyś nastąpić.

24.10.2022
20:18
Apple znowu podnosi ceny. Tym razem nie chodzi o kurs dolara
REKLAMA

Takie Eldorado nie mogło trwać bez końca. Pakiet Apple One był przez ostatnie dwa lata tak dobrym dealem, zwłaszcza odkąd do Apple Music trafiła muzyka w jakości lossless, że Spotify aż zagroziło firmie z Cupertino postępowaniem antymonopolowym. I trudno się dziwić, bo jak konkurować z taką ofertą?

REKLAMA

Przypomnijmy - za 24,99 zł w pakiecie indywidualnym (lub 39,99 zł w pakiecie rodzinnym) otrzymujemy dostęp do:

  • Apple Music
  • Apple TV+
  • Apple Arcade
  • iCloud (50 GB lub 200 GB w pakiecie rodzinnym).

Przy tak dobrej cenie całego pakietu, kupno indywidualnych usług mijało się z celem. Bo kto wydałby 19,99 zł na Apple Music, podczas gdy za raptem 5 zł więcej można było mieć do tego filmy, gdy i miejsce w chmurze?

Niestety podobnie jak w przypadku iPhone’a, Maca czy iPadów, Apple skorygował ceny. I to nie tylko w Polsce, a na całym świecie.

Podwyżki cen Apple One w Polsce. Ile więcej zapłacimy?

Dotychczas pakiet Apple One kosztował 24,99 zł dla jednego użytkownika lub 39,99 zł w pakiecie rodzinnym, dzielonym między sześcioma osobami.

Według nowego cennika pakiet Apple One Dla Ciebie kosztuje 34,99 zł/mies., zaś pakiet dla rodziny 44,99 zł/mies. Czyli mamy do czynienia z podwyżką o odpowiednio 10 i 5 zł.

Apple One - ceny w 2022 r. class="wp-image-2519010"
Apple One - ceny w 2022 r.

Wzrosły też ceny indywidualnych usług, ale nadal są one skrajnie nieopłacalne w porównaniu do pakietu Apple One. Apple Music po podwyżce kosztuje:

  • 11,99 zł/mies. za pakiet Studencki (tu cena pozostała bez zmian)
  • 21,99 zł/mies. za pakiet Indywidualny (+2 zł)
  • 34,99 zł/mies. za pakiet Rodzinny (+5 zł)
 class="wp-image-2519007"
Apple Music - ceny w 2022 r.

Wzrosła również cena Apple TV+. Dotychczas serwis VOD od Apple’a kosztował 24,99 zł. Od dziś cena wynosi 34,99 zł/mies. czyli Apple wyrównał cenę z pakietem Apple One. Ciekawe, czy istnieje ktokolwiek, kto płaci za samo Apple TV+ zamiast za cały pakiet...

Na pocieszenie: nie podrożały pakiety miejsca w chmurze iCloud. A przynajmniej jeszcze nie podrożały.

Nie tylko Polska. Apple podnosi ceny na całym świecie

Gdy otwarcie krytykowaliśmy podwyżki cen sprzętu Apple’a, apologeci marki rzucili się, by bronić absurdalny wzrost cen "kursem dolara". W przypadku wzrostu cen usług na argumentacja nie ma jednak zastosowania, bowiem Apple podnosi ceny jednako na całym świecie.

REKLAMA

Osobiście mam podejrzenie, że ta decyzja była z dawna zaplanowana. Pierwsze dwa lata "po taniości" miały nas przyzwyczaić i uzależnić od - swoją drogą znakomitych - usług Apple’a, które w chwili premiery były znacznie tańsze od konkurencyjnych serwisów. Wiadomo było, że nawet Apple nie może na dłuższą metę grać na stratę i kiedyś przyjdzie moment, w którym ceny Apple One, Apple Music czy Apple TV+ nieuchronnie wzrosną.

Z niechęcią przyznaję jednak, że nawet po podwyżce rzędu 10 zł/miesiąc nie mam zamiaru rezygnować z Apple One, bo to wciąż najlepszy deal rozrywkowy na rynku. Czyli strategia Tima Cooka podziałała - klient dał się raz złapać, klient zapłaci więcej. Zbankrutuję na tych abonamentach, słowo daję...

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA