REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Wyremontowane wagony PKP będą mogły jechać 200 km/h. I dostaną WiFi

59 wagonów PKP Intercity trafi do zakładów bydgoskiej Pesy, gdzie przejdą modernizację. Całość inwestycji wyniesie 376 mln zł brutto. Pasażer będzie miał w nich wygodniej i przynajmniej teoretycznie dojedzie dzięki nim szybciej.

22.09.2022
20:59
Pociągi Intercity się spóźniają
REKLAMA

- 2030 roku chcemy wejść na poziom 88 mln pasażerów rocznie, w czym pomogą nam takie inwestycje, jak ta realizowana we współpracy z bydgoską spółką. Wyremontowane pojazdy będą służyć pasażerom w całej Polsce – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

REKLAMA

Do zawarcia porozumienia doszło w Berlinie podczas kolejowych targów InnoTrans. Prace zostaną podzielone na dwa etapy. W pierwszym z nich zostanie wykonana naprawa na 5. poziomie utrzymania z zachowaniem zasadniczych parametrów eksploatacyjnych 24 wagonów osobowych typu 152A i 35 wagonów 154A (po remontach są one bez przedziałowe, ale przed możecie je kojarzyć jako te z przedziałami). Podczas drugiego etapu, po 18 miesiącach eksploatacji, wagony przejdą przegląd na 3. poziomie utrzymania.

Tyle kolejowa teoria. W praktyce oznacza to, że nowe wagony będą przystosowane do prędkości 200 km/h. Zamontowane zostanie WiFi, indywidualne oświetlenie, klimatyzacja, dynamiczny system informacji prezentowany na tablicach świetlnych oraz nowe drzwi odskokowo-przesuwane.

Wszystkie wagony mają zostać ukończone do 2026 roku

Co nie znaczy, że wyremontowanych składów nie zobaczymy wcześniej. Pierwsze objęte kontraktem zostaną odebrane po 250 dniach od przekazania ich do Pesy. Czyli całkiem szybko.

REKLAMA

Renowacje cieszą, bo to znaczy, że Intercity jest coraz bliżej spełnienia obietnicy. Przypomnijmy, że rok temu zadeklarowano, że do 2023 roku w co najmniej 77 proc. pociągów Intercity będzie bezprzewodowy internet. Za to klimatyzacja w aż 94 proc.

Może się wydawać, że WiFi w pociągach już teraz powinno być normą i nie ma się czym chwalić. Tymczasem nawet w zagranicznych składach nie jest to coś, co zawsze jest dostępne. Kiedy Austriacy pokazali niezwykle wygodne sypialniane składy, poinformowali, że będzie w nich właśnie WiFi. Wcześniej bezprzewodowa sieć występowała jedynie w droższych jednostkach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA