REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Apple do reszty zwalcza głupotki w systemach samochodowych. Nowy CarPlay zapowiada się rewelacyjnie

Najlepszy system infotainment w autach stanie się jeszcze lepszy. Nowy CarPlay wygląda tak kapitalnie, że długo nie zmienię iPhone’a na inny telefon.

06.06.2022
19:57
Apple CarPlay
REKLAMA

CarPlay już dziś jest najlepszym systemem infotainment, jaki można mieć w samochodzie. Jednak to, co Apple zaprezentował podczas WWDC 2022, to zupełnie inne podejście do połączenia smartfona z samochodem.

REKLAMA

CarPlay 2022 – teraz na każdym ekranie twojego samochodu.

Największa zmiana w nowym CarPlayu to pełna integracja nie tylko z ekranem systemu infotainment, ale ze wszystkimi wyświetlaczami w samochodzie (o ile będzie kompatybilny, oczywiście). Słyszeliśmy już wcześniej pogłoski, iż Apple ma przygotować całościowy system operacyjny dla samochodów - Apple Car - ale wygląda na to, że póki co taką rolę będzie pełnił właśnie Apple CarPlay.

W końcu będzie można zastąpić nie tylko obrzydliwy system inforozrywki, ale też komputer pokładowy, który w większości nowoczesnych samochodów staje się przestarzały, nim auto zjedzie z taśmy w fabryce.

CarPlay iOS 16 class="wp-image-2208735"
CarPlay iOS 16

W nowym CarPlayu będziemy mogli skonfigurować własne cyfrowe zegary, łącznie z kompletem widgetów, które chcemy mieć zawsze przed oczami. Co więcej, CarPlay teraz umożliwi również sterowanie funkcjami samochodu, np. ustawieniami klimatyzacji. Re-we-la-cja, bo niektórzy producenci aut chowają ustawienia w miejscach, w które trudno trafić, zwłaszcza w czasie jazdy. Po podłączeniu iPhone’a wszelkie głupotki producenta znikną, zastąpione przez logiczny interfejs od Apple’a, który w dodatku możemy dopasować do własnych potrzeb.

CarPlay iOS 16 class="wp-image-2208696"
CarPlay iOS 16

Nowy CarPlay z całą pewnością będzie wymagał kompatybilnego auta; dziś Apple ogłosił współpracę z kilkunastoma producentami, a można się spodziewać, że ta lista będzie sukcesywnie rosła.

 class="wp-image-2208768"

Nie trzeba jednak mieć wirtualnych zegarów, by cieszyć się nowościami w CarPlay w iOS 16.

REKLAMA

Nowy CarPlay także w starych autach zyska nowy interfejs, z wygodniejszymi opcjami dzielenia ekranu i nowymi widgetami, na których będziemy mogli wyświetlać niezbędne informacje. Interfejs będzie bardziej niż dziś przypominał swoją estetyką nową wersję iOS i macOS; aktualnie CarPlay sprawia wrażenie, jakby utknął dwie generacje systemu operacyjnego temu.

CarPlay z nowymi udogodnieniami zadebiutuje wraz z iOS 16, czyli zobaczymy go jesienią tego roku. Jeśli o mnie chodzi, nie mogę się doczekać, ale z drugiej strony jest mi trochę przykro, bo CarPlay tak dalece odskoczył Android Auto, że nie wyobrażam sobie w tej chwili wymienić prywatnego smartfona na telefon z Androidem. Apple właśnie dodał kolejną kłódkę do swojej złotej klatki, tym razem przeznaczoną dla tych, którzy spędzają dużo czasu w samochodzie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA