REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Zebrali ponad sto tysięcy rezonansów magnetycznych. Takiego obrazu rozwoju mózgu jeszcze nie mieliśmy

Mimo nowoczesnych technologii powszechnie wykorzystywanych w medycynie, naukowcy do chwili obecnej nie mieli przekrojowej informacji o tym, w jaki sposób rozwija mózg na przestrzeni życia człowieka. Teraz się to w końcu zmieni.

07.04.2022
12:38
mozg
REKLAMA

Neurobiolodzy opublikowali właśnie potężną zunifikowaną bazę danych, w której znalazły się 123 984 skany z rezonansu magnetycznego wykonanego u 101 457 pacjentów w każdym wieku, od 16-tygodniowych płodów po stulatków. Baza danych opiera się na skanach zawartych w 100 innych projektach badawczych. Teraz wszystkie dane zostały ustandaryzowane tak, aby można było porównywać zmiany zachodzące w czasie.

REKLAMA

Jak się zmienia ludzki mózg?

Już teraz baza przydaje się do ustalenia ciekawych faktów. Analizując zebrane dane badacze byli w stanie ustalić kilka punktów zwrotnych w życiu mózgu człowieka, których wcześniej właśnie z powodu braku danych nie udawało się ustalić.

Naukowcy ustalili m.in, że tempo przyrostu istoty szarej rośnie do 6 roku życia, po czym zaczyna zwalniać. Istota biała rośnie najszybciej do 28 roku życia, po czym jej objętość zaczyna maleć w połowie czwartej dekady życia.

Wszystkie te, jak i inne informacje można wykorzystywać jako punkty odniesienia w badaniach nad mózgiem i nad jego schorzeniami.

REKLAMA

Być może porównując mózgi pacjentów np. z chorobą Alzheimera z mózgiem zdrowej osoby uda się ustalić zmiany zachodzące u osoby chorej. Takie informacje można by było wykorzystać zarówno w poszukiwaniu nowych metod leczenia chorób, jak i do wczesnego wykrywania schorzeń.

Naukowcy, którzy przygotowali bazę danych wskazują, że standaryzacja ponad stu tysięcy skanów wymagała ponad dwóch milionów godzin pracy obliczeniowej. W najbliższych latach będzie ona uzupełniana o skany przedstawicieli różnych grup etnicznych i z różnych grup społecznych. Z każdym rokiem zatem jej wartość i skuteczność będzie rosła.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA