REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Lokalizacja z dokładnością do jednego metra. Nowe telefony będą miały lepszy GPS

Użytkownicy telefonów z nowymi, sztandarowymi układami Snapdragon mogą liczyć na lepsze działanie Map Google i innych aplikacji do nawigacji i geolokalizacji. Qualcomm usprawni odpowiedzialny za to algorytm.

24.03.2022
6:33
android nawigacja trimble
REKLAMA

Qualcomm to jedna z wiodących firm na rynku układów scalonych. To właśnie ona odpowiada za układy Snapdragon, chętnie wykorzystywane przez wiodących producentów telefonów komórkowych. Dziś ogłosiła, że nawiązała współpracę z Trimble, czego skutkiem będzie znacznie dokładniejsze pozycjonowanie telefonu w kontekście współrzędnych geograficznych.

REKLAMA

Czytaj też:

Niestety, z nowości nie skorzystają wszyscy - a tylko relatywnie niewielka grupa użytkowników, korzystająca z w miarę nowych telefonów z wysokiej półki cenowej. Konkretniej chodzi o urządzenia z układem Snapdragon 888 bądź Snapdragon 8 Gen 1. Te będą korzystać z algorytmu Trimble RTX GNSS, co pozwoli na pozycjonowanie urządzenia z dokładnością do jednego metra.

Trimble RTX GNSS, czyli precyzyjniejsza nawigacja i geolokalizacja.

Za sprawą technologii Trimble dokładność pozycjonowania urządzeń zwiększy się, jak twierdzi Qualcomm, nawet pięciokrotnie. Co to oznacza dla użytkowników? Qualcomm podaje kilka przykładów. Jednym z nich jest szybsze i dokładniejsze pozycjonowanie użytkownika w aplikacjach jak Uber czy FreeNow, dzięki czemu nie będzie żadnych nieporozumień między kierowcą a pasażerem w kwestii punktu odbioru. Inną podawaną za przykład korzyścią jest szybsze i precyzyjniejsze kierowanie w nawigacji samochodowej na poszczególne pasy jezdni.

REKLAMA

Z nowego algorytmu będą mogli skorzystać wszyscy partnerzy Qualcomma stosujący jego procesory w swoich urządzeniach. Qualcomm zapowiada, że technologia zostanie udostępniona w drugim kwartale bieżącego roku. Niestety nie jest jasne, czy w związku z tym producenci sprzętu będą musieli przygotowywać specjale aktualizacje oprogramowania układowego dla swoich urządzeń. Nie jest też jasne jaki wpływ będzie miało działanie algorytmu na ochronę prywatności użytkownika.

Z układów Snapdragon 888 i 8 Gen 1 korzystają, między innymi, Xiaomi, Oppo, Vivo, Redmi, OnePlus, Asus, Sony, Realme i Huawei.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA