REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

Nie kupuj komputerów Apple. Poczekaj. Nadchodzi 7 nowych Maców i 4 potężne procesory M

2022 r. będzie rokiem nowych komputerów Mac z procesorami linii M. Dotychczasowe doniesienie mówiły o 4 nowych Macach, ale teraz pojawiają się informacje, że Apple wyda aż 7 nowych sprzętów wyposażonych łącznie w cztery różne procesory. Właśnie tak Apple ma wkroczyć w trzecią - i ostatnią - fazę porzucenia procesorów Intela.

21.02.2022
13:23
Nowe komputery Apple 2022
REKLAMA

Pierwsza konferencja sprzętowa Apple’a zbliża się wielkimi krokami, a więc pojawia się coraz więcej przecieków na temat tegorocznych planów tej firmy. Pierwsze nowości sprzętowe poznamy 8 marca, kiedy należy spodziewać się premiery nowej wersji iPhone’a SE i nowego iPada Air. Na przestrzeni roku z pewnością zobaczymy też iPhone’a 14 i Apple Watcha 8, ale na te produkty najpewniej poczekamy do jesieni.

Najciekawsze będą jednak komputery, bo Apple w 2022 r. dokończy proces porzucania procesorów Intela na rzecz autorskich czipów M zbudowanych w architekturze ARM, czyli tej samej, którą do niedawna kojarzyliśmy głównie ze smartfonów i tabletów. Pierwszy MacBook Pro z procesorem M1 (z którego piszę te słowa) był bardzo dużym powiewem świeżości w segmencie laptopów, a kolejne komputery Apple’a tylko potwierdziły, że czipy M to przyszłość.

REKLAMA

7 nowych komputerów Mac. Macbookowa ofensywa rozpocznie się 8 marca.

Mark Gurman, dziennikarz Bloomberga mający wiarygodnych informatorów w Apple’u, właśnie zapowiedział, że Apple pokaże w 2022 r. nie trzy lub cztery nowe Maki (jak dotychczas sądzono), a aż siedem komputerów. Oto spodziewana lista nowych urządzeń:

 • Mac mini z procesorem M1 Pro,
 • podstawowy MacBook Pro 13" z czipem M2, następca modelu z 2020 r., tańszy od modelu 14" obecnego w ofercie,
 • Mac mini z procesorem M2,
 • iMac 24" z procesorem M2,
 • zupełnie nowy MacBook Air z czipem M2,
 • nowy iMac Pro z czipem M1 Pro i M1 Max
 • malutki Mac Pro z nowych czipem będącym ekiwalentem czterech procesorów M1 Max.

Pierwsze z tych komputerów mają zadebiutować już 8 marca, razem z nowym iPhone’em SE i iPadem Air. Na jakie modele z tej listy możemy liczyć? Tego nie wiadomo, ale najstarszymi komputerami z czipami M są MacBook Pro 13" M1 i Mac mini M1, więc najpewniej pierwszymi w kolejce do premiery są modele z początku listy.

Apple szykuje najwięcej premier Maców na wiosnę.

Nowy MacBook Air M2 class="wp-image-1994585"
Nowy MacBook Air M2 - render na bazie przecieków

A konkretnie na okres maja lub czerwca, bo właśnie wtedy ma się odbyć duża druga konferencja sprzętowa, tym razem w całości poświęcona Macom.

Warto zauważyć, że Apple zastosuje w swoich komputerach przynajmniej cztery różne procesory, z czego minimum dwa będą zupełnymi nowościami. Oto cała lista czipów z przecieków Gurmana:

 • Apple M1 Pro - podstawowy procesor z nowych MacBooków 14" i 16",
 • Apple M1 Max - wyższy model procesora znany już z MacBooków,
 • nowość: 4x Apple M1 Max - taki czip ma napędzać Maca Pro, nową stację roboczą, która po raz pierwszy będzie napędzana architekturą ARM. Spodziewamy się 40 rdzeni CPU i 128 rdzeni graficznych,
 • nowość: Apple M2 - podstawowy czip na 2022 r., który ma trafić do nowego bazowego MacBooka Pro 13" i MacBooka Air. Prawdopodobnie będzie odrobinę szybszy od M1, ale zachowa osiem rdzeni.
REKLAMA

Plan na kolejny rok ma obejmować procesor M2 Pro i M2 Max, a także debiut bazowego czipu M3. Czy warto czekać na nowe premiery? Oczywiście, bo w segmencie komputerów Apple robi właśnie prawdziwą rewolucję. Stacja robocza Mac Pro na procesorach M będzie czymś niezwykłym z perspektywy budowy komputerów i podzespołów, tym bardziej że komputer ma przypominać niewielki sześcian o bazie odpowiadającej rozmiarem Macowi mini.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA