1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Masz laptopa i wskutek pandemii musisz zamienić go w pełnoprawne stanowisko pracy. Co robić?

Lokowanie produktu: HP

Jeszcze w połowie 2019 roku nikt na świecie nie spodziewał się, że może się wydarzyć to co wydarzyło się pod koniec roku. Pandemia zakażeń koronawirusem spadła na cały świat znienacka. Miliony ludzi musiały po raz pierwszy poznać smak pracy zdalnej. Sprawdzamy, w jaki sposób można swojego laptopa szybko zmienić w pełnoprawne stanowisko pracy zdalnej.

18.02.2022
13:24
laptop-hp

W czasach przedpandemicznych laptop stanowił najbardziej sensowny wybór, jeżeli chodziło o zakup komputera. Współczesne laptopy doskonale radzą sobie ze znakomitą większością zadań. Fakt, że można go zabrać ze sobą na konferencję, wyjazd służbowy, wyjazd nad morze, czy w końcu na wakacje stanowił ogromną przewagę nad komputerami stacjonarnymi.

Jeżeli w biurze mamy komputer do codziennej pracy, to w domu naprawdę wielu osobom całkowicie wystarczy laptop. Sytuacja jednak znacząco się zmienia, gdy zakład pracy wskutek wprowadzenia przez rząd obostrzeń zostaje zamknięty, a pracownicy zostają w domach i stamtąd muszą realizować swoje codzienne obowiązki zawodowe. 

Obowiązek siedzenia przez wiele godzin dziennie przy ekranie laptopa to dla wielu osób koszmar. Niewielki ekran, klawiatura laptopa, touchpad zamiast myszki i wbudowana w laptop kamerka internetowa, to zdecydowanie nie jest optymalny zestaw do długotrwałej, wielogodzinnej pracy dzień w dzień.

Zamieńmy laptop w coś bardziej przydatnego do pracy

Aby laptop zaczął spełniać rolę stacji roboczej, musimy wyposażyć go w cztery dodatkowe peryferia. Przede wszystkim będziemy potrzebować dużego monitora, klawiatury, myszki i kamerki internetowej do częstych rozmów ze współpracownikami chociażby na platformie MS Teams.

Do rozbudowy systemu wybrałem poniżej sprzęt marki HP.

Monitor HP U32 4K HDR368Y5E9#ABB

Podstawowym narzędziem, na które wystawiony będzie nasz wzrok w pracy jest monitor. Dlatego też jego wybór jest niezwykle istotny. W niniejszym zestawieniu stawiam na monitor HP U32 4K HDR wyposażony w rewelacyjny panel IPS o rozdzielczości 4K charakteryzujący się niezwykłą ostrością obrazu i możliwością wyświetlania szerokiej palety kolorów (pokrywa 99 proc. palety sRGB oraz 98 proc. palety DCI-P3.

 class="wp-image-2052311"

Warto tutaj wspomnieć, że monitor wyposażony jest w stały filtr światła niebieskiego HP Eye Ease, który jednocześnie nie wpływa na precyzję wyświetlania barw. To szczególnie wartościowa cecha, szczególnie dla użytkowników, którzy w godzinach pracy będą przy ekranie spędzali długie godziny.

Dzięki temu, że monitor został wyposażony w gniazdo USB-C, wystarczy połączyć go z laptopem jednym kablem. Dzięki temu laptop będzie się w czasie pracy ładował i komunikował z akcesoriami podłączonymi bezpośrednio do monitora. W ten sposób monitor staje się swego rodzaju stacją dokującą.

HP Dual Mode Keyboard 1000

Do zestawu proponuję także bardzo klasyczną klawiaturę bezprzewodową HP Dual Mode 1000. To, co wyróżnia tę klawiaturę spośród konkurencji jest zainstalowana wzdłuż górnej krawędzi specjalna szyna, z podpórką o wysokości 23 mm. Można ją wykorzystać do ustawienia tuż za klawiaturą smartfonu czy tabletu, aby zawsze były pod ręką. 

 class="wp-image-2052314"

Dzięki temu prostemu rozwiązaniu nie będzie trzeba szukać na biurku dodatkowego miejsca na telefon, a dodatkowo rozwiązanie to niweluje do zera ryzyko przegapienia ważnego połączenia czy powiadomienia, którego w przeciwnym razie moglibyśmy nie zauważyć, czy też nie usłyszeć.

HP Creator 930 SLV WRLS Mouse 1D0K9AA#ABB

Skoro już mamy klawiaturę i monitor, potrzebujemy jeszcze myszki. Z uwagi na fakt, że laptop będzie w naszym zestawie spełniał rolę stacji roboczej postawionej gdzieś z boku, nie będziemy mieli możliwości korzystania z jego touchpada.

 class="wp-image-2052317"

Doskonale zastąpi go bezprzewodowa myszka HP Creator 930 SLV. Jest to bardzo dobra, klasyczna mysz optyczna łącząca się z komputerem za pomocą modułu Bluetooth i wyposażona w cztery przyciski. 

HP 940 4K WebCam

Nie ma współczesnej pracy zdalnej bez konsultacji czy spotkań wirtualnych. W ciągu ostatnich 18 miesięcy spektakularny sukces odniosły właśnie dzięki temu narzędzia takie jak Microsoft Teams, Zoom, Webex, czy Slack pozwalające na realizowanie połączeń wideo z wielu użytkownikami naraz. To właśnie też w pandemii nagle okazało się, że kamerki internetowe, w które wyposażona jest większość laptopów na rynku nie nadają się absolutnie do niczego. 

 class="wp-image-2052323"

Z tego też powodu warto wyposażyć się w zewnętrzną kamerkę internetową, która zapewni odpowiednią jasność i ostrość obrazu podczas każdej rozmowy z przełożonymi i współpracownikami. Kamera internetowa HP 940 4K to bardzo proste urządzenie podłączane do gniazda USB-A i montowane na górnej krawędzi monitora za pomocą dołączonego uchwytu. Kamera zapewnia obraz 1080p lub 4K i szerokie pole widzenia. Co więcej, kamera została wyposażona w system śledzenia twarzy, dzięki czemu nawet jeżeli przemieszczasz się w pobliżu komputera, twoja twarz nie znika co chwilę z pola widzenia kamery.

Podsumowanie

Tak wyposażony laptop niczym nie będzie ustępował w pracy klasycznym komputerom stacjonarnym, przy których spędzamy wiele godzin w miejscu pracy. Kiedy natomiast pandemia się skończy i będziemy chcieli wrócić do standardowej pracy biurowej, wystarczy odłączyć laptop od monitora i można się cieszyć jego pełną mobilnością. Powrót do pełnej konfiguracji stacjonarnej stworzonej powyżej wymaga jedynie ponownego podłączenia jednego kabla od monitora. Lepiej się po prostu nie da.

Lokowanie produktu: HP
Najnowsze
Zobacz komentarze