REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Miało być połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji. Czeski przewoźnik zaczyna się wycofywać

W czerwcu miało ruszyć połączenie kolejowe Kraków – Rijeka/Split. Czeski przewoźnik RegioJet otrzymał pozytywną decyzję od polskich urzędów. Okazuje się jednak, że połączenie prawdopodobnie nie wystartuje w tym roku.

07.02.2022
17:41
Połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji: czeski przewoźnik zaczyna się wycofywać
REKLAMA

28 stycznia polski Urząd Dozoru Kolejowego wydał pozytywną decyzję (tak zwany otwarty dostęp) czeskiemu przewoźnikowi Regiojet o uruchomieniu pociągu z Krakowa do Splitu i Rijeki. Połączenie miało wystartować 15 czerwca 2022 roku o czym informował na swoim facebookowym profilu Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie.

REKLAMA

Pociąg miał jeździć od czerwca do września. Planowano trzy kursy w tygodniu: we wtorek, piątek i niedzielę. Skład ruszyć miał o 16:30, zaś do Rijeki dotrzeć o 8:36, a do Splitu o 12:21.

Byłby to pierwszy w historii pociąg z Polski nad wybrzeże chorwackie

Z dokumentu, który pojawił się na stronie Urzędu Transportu Kolejowego, dowiadujemy się z kolei, że pociąg zatrzymywałby się w kraju jeszcze w Katowicach, Tychach, Rybniku oraz Wodzisławiu Śląskim. Co jednak ważne, osoby chcące podróżować tymi składami po Polsce, nie mogłyby z nich korzystać. RegioJet nie może bowiem konkurować z lokalnymi przewoźnikami, co oznacza, że przystanki będą służyły jedynie do wsiadania (w stronę Chorwacji) i wysiadania (w trakcie powrotu).

Miały być też miejsca na rower i do leżenia.

Pociąg z Polski do Chorwacji nie jednak nie pojedzie?

Chociaż wydawało się, że pociąg dostał zielone światło, entuzjazm gasi sam przewoźnik. Przedstawiciel RegioJet cytowany przez katowice24.info powiedział:

Pierwszym etapem jest zweryfikowanie możliwości uzyskania przepustowości w ramach obecnego rozkładu jazdy. Jeśli wstępnie skonstruowany rozkład jazdy nie będzie satysfakcjonujący (wnioski na obecny rozkład jazdy składało się wiosną 2021), pierwszy pociąg będzie mógł ruszyć najwcześniej w czerwcu 2023 roku – informuje Michał Plaza, przedstawiciel RegioJet

RegioJet nie mówi więc nie, ale... nie mówi też tak. Pozostaje mieć nadzieję, że rozkład jazdy uda się dopasować, bo im szybciej przesiądziemy się na pociągi, tym lepiej dla środowiska.

Kolej powoli staje się ciekawą alternatywą dla samolotów.

RegioJet chce wozić pasażerów z Warszawy do Wiednia.  

Ile mogą kosztować międzynarodowe połączenia pociągiem? Wcześniej plotkowano, że bilet do Chorwacji w jedną stronę kosztowałby ok. 360 zł. Korzystając z wyszukiwarki lotniczej możemy dowiedzieć się, że lotu bezpośredniego z Krakowa do Splitu nie ma. Lecąc z przesiadkami zapłacić trzeba od 338 zł do nawet prawie 900 zł.

Zdjęcie główne: Faraonvideo/Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA