REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Zakupy

Zmiana zasad gry na Allegro. O ile wzrosną prowizje i koszty dostawy?

Allegro przypomina o zmianach w swoim regulaminie, z których pierwsze wejdą w życie już 1 marca. Lada moment zmienią się koszty wysyłki oraz wysokość prowizji pobieranej przez serwis, ale to nie koniec nowości.

17.02.2022
19:28
Allegro zmiana cen
REKLAMA

Regulamin Allegro zmieni się już 1 marca. Tego dnia zaktualizowane zostaną opłaty za sprzedaż dla kont firmowych. Nowym prowizjom powinni się przyjrzeć sprzedawcy, którzy handlują w takich kategoriach jak Elektronika, Moda, Dom i Ogród, Supermarket, Dziecko, Uroda, Sport i Turystyka, Kultura i Rozrywka, Zdrowie, Motoryzacja, Kolekcje i Sztuka oraz Firma i Usługi. Jeszcze w tym roku wprowadzony zostanie też nowy cennik dla sprzedających na kontach zwykłych.

REKLAMA

O ile wzrosną prowizje na Allegro?

W przypadku sprzętu elektronicznego w podkategoriach takich jak RTV i AGD oraz Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski minimalna prowizja zmieni się z 0,25 zł na 0,50 zł. W przypadku kategorii fotografia, Komputery, Konsole i automaty oraz Telefony i akcesoria wyniesie ona z kolei 1,00 zł zamiast 0,25 zł. Oprócz tego w podkategorii Elektronika w ramach kategorii RTV, AGD prowizja wyniesie 7,5 proc., ale nie więcej niż 200 zł zamiast 7 proc., ale bez maksymalnej kwoty.

Zmieni się też maksymalna waga przesyłki standardowej dla metody Allegro Kurier UPS, a paczki mogą ważyć do 20 kg zamiast do 5 kg. Oprócz tego uaktualnione zostaną koszty dostaw dla sprzedawców, którzy oferują dostawę Pocztą Polską oraz kurierem UPS poprzez Allegro Standard. Sprzedawcy będą rozliczać się bezpośrednio z Allegro, które negocjowało w imieniu sprzedawców warunki z przewoźnikami. Cenniki, które wejdą w życie 1 marca 2022 r., wyglądają tak:

 • Allegro Pocztex Kurier 48: 10,99 zł 11,99 zł;
 • Allegro Pocztex Kurier 48 pobranie: 14,99 zł 15,99 zł;
 • Allegro Przesyłka Polecona: 6,49 zł 6,99 zł;
 • Allegro Kurier UPS: 10,99 zł 12,99 zł;
 • Allegro Odbiór w Punkcie UPS: 8,49 zł 8,99 zł.

Oprócz tego Allegro wprowadzi sporo zmian dla kupujących, w tym opcję płatnego zwrotu z użyciem Paczkomatu.

Zaledwie tydzień później, czyli 7 marca, Allegro wprowadzi jeszcze więcej nowości w regulaminie, co powinno ułatwić sprzedawcom i klientom życie. Jedną z opcji jest możliwość edytowania oceny przez klienta oraz jej samodzielnego usunięcia bez prośby sprzedawcy ani pomocy Allegro. Ciekawe, czy sprzedawcy zaczną kontaktować się z klientami poprzez komunikator lub wiadomości e-mail, by ich do tego nieoficjalną drogą namawiać w przypadku wystawienia niskiej noty.

Oprócz tego Allegro ułatwi zwroty. Klienci, którzy nie będą chcieli korzystać z bezpłatnej metody zwrotu, bo np. nie mogą drukować listu przewozowego i nie chcą czekać na kuriera, będą mogli w cenie 10,99 zł wykupić kod zwrotu do Paczkomatu InPost. Z tej usługi mogą korzystać również osoby, które nie opłacają Allegro Smart lub chcą zwrócić inny przedmiot w ramach tego samego zamówienia po wykorzystaniu pierwszego darmowego zwrotu.

Co jeszcze zmieni się w Allegro na początku marca?

Allegro zapowiedziało, że będzie bardziej przejrzyste w kwestii tego, co wpływa na wybór oferty, która reprezentuje produkt podczas grupowania ofert. Zmieni się sposób rozliczania kosztów dostawy Smart! Opłaty wynoszą obecnie 0,99 zł za przesyłkę dla zamówień poniżej 100 złotych oraz 1,99 zł za przesyłkę dla zamówień od 100 złotych, a od 7 marca trzeba będzie zapłacić:

 • 0,99 zł dla zamówień od 40 zł do 79,99 zł;
 • 2,49 zł dla zamówień od 80 zł do 199,99 zł;
 • 3,99 zł dla zamówień od 200 zł do 299,99 zł;
 • 4,99 zł dla zamówień od 300 zł.

Zmienią się też zasady handlu takimi materiałami jak złoto, srebro, platyna, miedź czy pallad, które można wystawiać w kategorii Produkty Inwestycyjne, jeśli wartość kruszcu stanowi co najmniej 50% wartości przedmiotu; w przeciwnym razie należy wystawić przedmiot w kategorii Numizmatyka. Pojawi się też nowa nazwa Trade Analytics, czyli Allegro Analytics, wraz z nową szatą graficzną.

REKLAMA

Oprócz tego w regulaminie dla klientów i sprzedawców zostaną doprecyzowane inne zapisy, w tym dotyczące operatora płatności Allegro Kurier UPC pobranie (Allegro Finance zamiast PayU) oraz takich usług jak Allegro Pay i Allegro Lokalnie. Ze wszystkimi planowanymi zmianami można zapoznać się na stronie Allegro (osobno dla kupujących oraz sprzedających).

Pod podanymi adresami możemy ponadto przeczytać, że w jeszcze późniejszym terminie Allegro zacznie limitować opcję wykupienia Abonamentu Allegro dla kont firmowych (21 marca) i zabroni sprzedaży używanych produktów w kategorii Motoryzacja | Chemia (4 kwietnia). Do tego doprecyzowane zostaną zapisy dotyczące blokady wypłat z PayU i z Przelewy24 (20 kwietnia).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA