REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Straszyli dzieci na TikToku bombardowaniami i konfliktem zbrojnym. Tak teraz wygląda wojna hybrydowa

Przerażająca akcja wycelowana w dzieci w Szwecji. "Wojna nadchodzi, Rosjanie najpierw zbombardują Szwecję, a później dokonają inwazji" - filmiki z takim przesłaniem zobaczyli najmłodsi mieszkańcy naszego północnego sąsiada, posiadający konta na TikToku.

28.01.2022
6:58
Nowy wymiar wojny hybrydowej. W Szwecji dzieci zaatakowano przez TikToka
REKLAMA

"Rosja zbombarduje Szwecję", "Przygotuj jedzenie i lekarstwa"," Nadchodzi wojna", "Rosja szykuje inwazję na Szwecję" - filmiki po Szwedzku o takich tytułach i treści pojawiły się na TikToku, popularnej platformie społecznościowej z krótkimi filmikami.

REKLAMA

Serwis gazety Aftonbladet podaje, że filmiki wywołały głęboki niepokój, a w niektórych przypadkach nawet panikę. dziewięcioletnie dzieci przychodziły zapłakane do swoich rodziców pytając o wojnę.

Na Twitterze pojawiły się też relacje rodziców, którzy zgłaszali, że ich dzieci nagle wydawały się niespokojne. Kiedy zapytali, co się dzieje, okazało się, że oglądały ten sam rodzaj filmów na TikTok. 

O sprawie poinformowali też nauczyciele szkół podstawowych, którzy zostali zasypani pytaniami od wystraszonych uczniów oraz instytucje prowadzące telefony wsparcia dla najmłodszych.

BRIS – ogólnokrajowa szwedzka organizacja zajmująca się prawami dzieci i prowadząca gorącą linię dla dzieci i młodzieży – zaczęła odbierać telefony od dzieci i nastolatków zaniepokojonych zbliżającą się inwazją. 

Pracowniczka BRIS, Marie Angsell powiedziała gazecie, że algorytm TikTok, który udoskonalił zindywidualizowane kanały, sprawia, że ​​dzieci i nastolatki, które raz oglądają takie filmy, są konsekwentnie karmione tym samym i przytłoczone strachem przed nadciągającym konfliktem. 

Serwis Defence One informuje, że podobnie jak w przypadku większości innych akcji dezinformacyjnych, żaden kraj nie przyznał się do odpowiedzialności, jednak portal podkreśla, że to Rosja ma wyraźny interes w sianiu strachu i zamieszania w kraju, który w ostatnich latach zaczął odbudowywać swoją obronę. 

Niewykluczone, że mogły też stać za tym Chiny - czytamy.

TikTok to platforma chińska.

Warto tu dodać, że od niedawna Szwecja ma nową agencję, która ma walczyć z dezinformacją. Szwedzka Agencja Obrony Psychologicznej została uruchomiona 1 stycznia 2022 r. Jej zdaniem jest obrona otwartego i demokratycznego społeczeństwa oraz wolności słowa, poprzez identyfikację, analizę i reakcję na wprowadzające w błąd informacje dotyczące Szwecji lub szwedzkich interesów.

 class="wp-image-2024713"
REKLAMA

Przypomnijmy, że w styczniu Szwecja wzmocniła garnizon na strategicznej wyspie Gotlandia na Morzu Bałtyckim. Szwedzcy wojskowi nazywają akcję "dostosowaniem awaryjnym". Szwedzi poczuli się zagrożeni rosyjskimi okrętami desantowymi, które pojawiły się na Bałtyku.

Także w styczniu nad ich strategicznymi obiektami energetycznymi w Szwecji pojawiły się niezidentyfikowane bezzałogowe statki powietrzne. Drony widziane były nad trzema elektrowniami atomowymi. Choć oficjalnie nikt tego nie potwierdza, podejrzani są Rosjanie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA