1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Militaria

Rosja przerzuciła okręty desantowe na Bałtyk. Szwedzi zaalarmowali garnizon strategicznej wyspy

Szwedzkie wojsko poinformowało, że przeprowadzi widoczne działania na wyspie Gotlandia na Morzu Bałtyckim. Chodzi między innymi o uzbrojone patrole żołnierzy w terenie i miejscowościach oraz ćwiczenia różnych rodzajów wojsk. Powodem są rosnące napięcia między NATO i Rosją dotyczące Ukrainy, ale też niespodziewane przerzucenie na Bałtyk rosyjskich okrętów.

Rosja przerzuciła okręty desantowe na Bałtyk. Szwedzi zaalarmowali garnizon strategicznej wyspy

Mieszkańcy wyspy Gotlandia na Bałtyku zostali poinformowani przez wojsko, że muszą przyzwyczaić się do zwiększonej aktywności wojskowej.

Transportery opancerzone, śmigłowce, okręty i uzbrojeni żołnierze patrolujący drogi oraz porty mają być sygnałem, że Szwecja sprawę obrony swojej ziemi traktuje śmiertelnie poważnie.

Rosjanie przerzucili na Bałtyk desantowce

Generał Michael Claesson, szef połączonych operacji w szwedzkiej armii, powiedział agencji Reuters, że od czwartku wojsko patroluje też port i lotnisko w Visby, głównym mieście Gotlandii.

Szwedzcy wojskowi nazywają akcję "dostosowaniem awaryjnym". Szwedzi poczuli się zagrożeni rosyjskimi okrętami desantowymi, które w tym tygodniu przepłynęły przez Wielki Bełt i wpłynęły na Morze Bałtyckie. Nasi sąsiedzi z północy odebrali ten sygnał jednoznacznie.

Generał Michael Claesson dodał, że armia odnotowała w ostatnim czasie rozwój rosyjskich zdolności ofensywnych w pobliżu Szwecji.

Strategiczne położenie Gotlandii

Gotlandia, największa wyspa Szwecji, ma strategiczne znaczenie. Leży około 100 kilometrów od kontynentalnej części Szwecji i 330 kilometrów od Kaliningradu, siedziby rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Z wyspy, położonej mniej więcej w połowie Morza Bałtyckiego, kontrolować można ruch okrętów oraz przestrzeń powietrzną w całym regionie.

Wyspa główna ma powierzchnię 2994 km2, a linia brzegowa liczy 686 km. Gotlandia jest raczej nizinna, z największym wzniesieniem Lojsta hed – 83 m n.p.m. Największym miastem i stolicą wyspy jest Visby. Na wyspie mieszka ponad 60 tys. osób.

Pułk Gotlandii P18, czyli obrońcy wyspy

Noszący oznaczenie P18 Pułk Gotlandii został ponownie utworzony 1 stycznia 2018 roku w celu wzmocnienia obecności szwedzkich Sił Zbrojnych na tej strategicznie ważnej wyspie. 

Istniejąca od 1942 r. jednostka została rozwiązana w 2005 r., jednak po wojnie na Ukrainie i interwencji słynnych zielonych ludzików na Krymie, Szwedzi stwierdzili, że nie chcą podobnej wizyty u siebie. Stąd decyzja o reaktywacji jednostki.

W 2019 r. Szwecja rozmieściła na wyspie zmodernizowany system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze RBS 23 oraz osiem opancerzonych gąsienicowych wozów przeciwlotniczych Lvkv 9040. Szwedzi tłumaczyli wówczas rozbudowę swoich sił na Gotlandii, "pogorszeniem bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego".

Od 2020 r. w P18 ponownie szkoli się poborowych, a do 2030 r. jednostka będzie systematycznie rozbudowywanA, zwiększając tym samym swoje możliwości.

We wrześniu 2021 pierwszy raz od 21 lat na wyspie przeprowadzono ćwiczenia z udziałem czołgów. Do 2025 r. Pułk Gotlandii otrzyma pełnoprawną kompanię czołgów uzbrojoną w pojazdy Stridsvagn 122 (STRV 122).

Większość personelu w jednostce to mieszkańcy wyspy. W 2020 roku pułk liczył 350 żołnierzy.