REKLAMA

Elon Musk: twórca Bitcoina to Nick Szabo, ale temu zaprzecza

Zdaniem Elona Muska to Nick Szabo jest rozwiązaniem tajemnicy, jaką jest tożsamość twórcy Bitcoina. Osoba ta znana jest jako Satoshi Nakamoto. Czy Elon Musk ma rację i wie, kto stworzył Bitcoina? Czy to tylko jego przypuszczenia?

07.01.2022 14.12
Kto jest twórcą Bitcoina? Elon Musk zna odpowiedź
REKLAMA

Miliarder Elon Musk nie ma pewności, ale jego zdaniem znany informatyk i specjalista od kryptografii Nick Szabo jest logicznym rozwiązaniem tajemnicy, jaką jest prawdziwa tożsamość twórcy kryptowaluty Bitcoin. Tajemnicza osoba znana jest wyłącznie pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

REKLAMA

Elon Musk, dyrektor generalny i założyciel zarówno SpaceX, jak i Tesli, gościł niedawno w podcaście Lexa Fridmana, którego można posłuchać poniżej. Rozmowa toczyła się przede wszystkim na temat działalności SpaceX i planach na kolonizację Marsa. W pewnym momencie zeszła jednak na Bitcoina, najbardziej znaną z kryptowalut.

Czytaj też:

Do dziś nikt nie poznał jej twórcy lub twórczyni. Osoba ta posługuje się pseudonimem Satoshi Nakamoto, jej prawdziwa tożsamość nie jest znana. Sam Elon Musk jest podejrzewany o bycie tym wynalazcą - miliarder jednak konsekwentnie się tego wypiera. Zaproponował jednak swoją prywatną teorię, której jest dość pewien.

- Jeśli przyjrzeć się ewolucji pomysłów przed premierą Bitcoina i dokładnie przestudiować, kto te pomysły formułował, to wygląda na to, że największą odpowiedzialność za ewolucję tych pomysłów odpowiada Nick Szabo. Bardziej niż ktokolwiek inny - stwierdził Musk.

Kim jest Nick Szabo? A przede wszystkim, kim jest Satoshi Nakamoto?

Nick Szabo to znany informatyk i specjalista od kryptografii. Był jedną z osób współodpowiedzialnych za protokoły i programy smart kontrakt. Jest też twórcą bit golda, uważanego za prekursora kryptowalut i Bitcoina. Dodatkowo, smart kontrakt jest fundamentem blockchaina Ethereum. Sam Szabo jednak wypiera się powiązań z Bitcoinem i wprost stwierdza, że on i Satoshi to zupełnie inne osoby.

Nick Szabo opowiada o historii Bitcoina

Sam Nakamoto twierdzi, że jest 47-letnim mężczyzną z Japonii. Dan Kaminsky, znany i ceniony badacz kryptografii, uważa, że Nakamoto to pseudonim całej grupy osób. Korespondujący z Nakamoto Laszlo Hanyecz również uważa, że kod Bitcoina jest zbyt dobrze zaprojektowany, by mogła go stworzyć jedna osoba.

Wielu jest zdania, że Nakamoto kłamie w sprawie swojej narodowości.

Świadczyć ma o tym język, jakim się posługuje. Tajemnicza osoba nie tylko posługuje się angielskim, jakby to był jej pierwszy język, ale i na dodatek używa zwrotów charakterystycznych dla Anglików. W tym zwrotu bloody hard, słów flat czy maths, oraz pisząc po brytyjsku słowa grey i colour.

REKLAMA

Dodatkowo Nakamoto nie wykazuje aktywności w godzinach pomiędzy 14:00 a 20:00 japońskiego czasu - co wielu interpretuje jako czas, kiedy wynalazca śpi. To dość nietypowe godziny na odpoczynek, zwłaszcza że to odpowiedniki 3:00-11:00 czasu brytyjskiego.

Zdjęcie główne: charnsitr / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA