REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google zmiękł, użytkownicy indywidualni G Suite zachowają swoje darmowe konta

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że Google kończy z darmowymi kontami G Suite. Jednak koncern zmiękł pod naporem zawiedzionych użytkowników, którzy biznesową wersję aplikacji od lat wykorzystywali do celów prywatnych. Konta G Suite założone przed 2012 rokiem będą miały możliwość migracji do darmowej wersji.

28.01.2022
9:33
Konta G Suite będzie można zmigrować do darmowej wersji
REKLAMA

Zapowiedziane w poniedziałek 24 stycznia wycofanie darmowej wersji G Suite wywołało sprzeciw użytkowników, którzy używali pakietu biznesowego do celów prywatnych. Sprzeciw na tyle duży, że Google po cichu zaktualizował stronę wsparcia o informacje dla użytkowników, którzy są administratorami pakietu G Suite dla 10 lub mniej użytkowników. Alternatywne, darmowe rozwiązanie zapowiedziane przez Google będzie okrojone z funkcji premium, takich jak własna domena adresu e-mail, ale pozwoli użytkownikom na migrację kont i danych powiązanych z nimi bez opłat.

REKLAMA

G Suite był oferowany za darmo dla użytkowników indywidualnych i firm pomiędzy 2006 a 2012 rokiem. 6 grudnia 2012 roku Google podjęło decyzję o wyłączeniu dalszych rejestracji w ramach G Suite, a pakiet stał się płatny. Jednakże wszystkie konta stworzone przed grudniem 2012 otrzymały plakietkę "G Suite legacy free edition", która dawała gwarancję bezpłatności najstarszym użytkownikom, nawet w celach biznesowych. Jednakże w styczniu 2022 roku Google postanowiło zakończyć z taryfą ulgową, wymagając od wszystkich użytkowników G Suite płatności od 1 lipca 2022 roku. Konta niebędące w stanie uiścić comiesięcznej opłaty zostaną zawieszone.

Jednakże już kilka dni po ogłoszeniu swojej decyzji, Google zaktualizował artykuł na stronie wsparcia dla najstarszych użytkowników pakietu GSuite o notkę:

W nadchodzących miesiącach udostępnimy przeniesienia płatnych treści spoza Google Workspace i większości danych do bezpłatnej [alternatywnej] opcji. Ta nowa opcja nie obejmuje funkcji premium, takich jak niestandardowy adres e-mail czy zarządzanie wieloma kontami. Będziesz mógł ocenić to rozwiązanie przed 1 lipca 2022 r. i przed zawieszeniem twojego konta. W nadchodzących miesiącach zaktualizujemy ten artykuł o szczegóły. [...]

REKLAMA

Artykuł w polskiej wersji językowej Google nie został jeszcze zaktualizowany, ale w obecnej formie jest obiecującym rozwiązaniem dla użytkowników indywidualnych G Suite legacy free edition. Jednocześnie nie zapowiedziano żadnych zmian dla użytkowników posiadających powyżej 10 kont i użytkowników biznesowych. Ci nadal będą musieli płacić, otrzymując od Google jedynie zniżkę na pierwsze 12 miesięcy. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA