REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Dziś pierwszy dzień zimy 2021. To najkrótszy dzień w roku. Kiedy wypada, ile trwa dzień i noc?

Pierwszy dzień zimy 2021/2022 i jednocześnie najkrótszy dzień w roku przypada na wtorek 21 grudnia. Jest to początek zimy astronomicznej. Ta kalendarzowa przyjdzie dzień później, w środę. Sprawdź ile trwa najkrótszy dzień w roku.

21.12.2021
6:15
zima
REKLAMA

Jeżeli powoli zaczyna was już irytować to, że z dnia na dzień dociera do nas coraz mniej promieniowania słonecznego, to mam dla was dobrą wiadomość. Niezależnie od tego co się dzieje na świecie, począwszy od kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, po ocieplenie klimatu, Ziemia niezmiennie podąża wokół Słońca swoim rytmem i nie ma w planach żadnego opóźnienia i wkrótce przejdzie przez punkt, w którym dzień będzie najkrótszy w roku. To dobra wiadomość, bowiem kolejnego dnia dzień zacznie się wydłużać.

REKLAMA

Kiedy jest pierwszy dzień zimy?

W tym roku śnieg spadł już na początku grudnia i wszędzie wokół usłyszeć można, że w końcu mamy piękną zimę. Owszem, śnieżna pokrywa ma być może swój urok, ale nie zmienia to faktu, że zarówno kalendarzowo, jak i astronomicznie wciąż mamy jesień, śnieżną, ale jesień. Zatem pierwszy dzień zimy jeszcze przed nami.

Pierwszy dzień astronomicznej zimy 2021

Ziemia wchodzi w zimę astronomiczną w momencie przesilenia zimowego, w dniu, w którym na półkuli północnej dzień jest najkrótszy w roku, a noc najdłuższa. Ten dzień wypada - w zależności od roku albo 21. albo 22 grudnia. Tego samego dnia naturalnie, na półkuli południowej jest dokładnie odwrotnie - trwa wtedy przesilenie letnie. Po przejściu przez ten punkt orbity proporcje zaczynają się zmieniać w przeciwnym kierunku, dzień powoli zacznie się wydłużać, a noc skracać.

Nadchodzi pierwszy dzień astronomicznej zimy

Pierwszy dzień zimy astronomicznej w 2021 wypada 21 grudnia (wtorek). Astronomiczna zima zacznie się dokładnie o godzinie 16:59.

Ile trwa pierwszy dzień zimy czyli najkrótszy dzień w roku?

W 2021 roku pierwszy dzień zimy, który jest jednocześnie najkrótszym dniem w roku, przypada 21 grudnia. W Poznaniu Słońce wtedy wzejdzie o godzinie 8:00, a zajdzie o 15:38. Przez punkt przesilenia zimowego Ziemia przejdzie o godzinie 16:59 polskiego czasu. Zima astronomiczna potrwa do momentu przejścia przez punkt równonocy jesiennej.

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy

REKLAMA

Kalendarzowa zima jak co roku natomiast zaczyna się 22 grudnia. Można zatem powiedzieć, że czasami obie daty (kalendarzowa i astronomiczna) przypadają jednego dnia, a czasami w dwóch kolejnych dniach. W tym roku obie daty następują jedna po drugiej. Kalendarzowa zima zawsze w Polsce zaczyna się w środę 22 grudnia i trwa do pierwszego dnia wiosny, czyli 21 marca.

Od strony kalendarza wszystkie daty są stałe, także żadnym zaskoczeniem nie będą daty kolejnych pór roku w kalendarzu już na 2022 rok. Wiosna rozpocznie się 21 marca i potrwa do 22 czerwca, kiedy to rozpocznie się lato. Lato - zdecydowanie najprzyjemniejsza pora roku - potrwa do 23 września, kiedy to rozpocznie się jesień. I tak oto za rok będziemy zapewne pisali o tym, że ponownie 22 grudnia nastanie pierwszy dzień zimy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA