1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Do Polski trafia Lil Solid 2.0 - to taki tańszy i mniej skomplikowany Iqos

Philip Morris wprowadził do Polski nowe, tańsze i prostsze urządzenie do podgrzewania wkładów tytoniowych. Zasada działania jest tutaj nieco inna niż w sztandarowym produkcie tej firmy, czyli Iqosie, choć efekt końcowy – czyli wdychanie nikotyny bez dymu – pozostaje zbliżony.

lil solid 2.0

Na początek bardzo ważna sprawa, o której do znudzenia będę przypominał. Nikotyna jest szkodliwą i silnie uzależniającą używką. Palenie to nałóg, z którym bardzo trudno zerwać, a potencjalne korzyści z niego płynące – przyjemność smakowa i lekkie pobudzenie – nie są warte ryzykowania zdrowia i życia. Stanowczo odradzam czytelnikom palenie papierosów, ale też korzystanie z e-papierosów i podgrzewanych wkładów tytoniowych. Wiem jak trudno jest rzucić, sam nadal się zmagam z nałogiem.

Czytaj też:

Większość osób uzależnionych jednak wie o szkodliwości swojego nałogu, a mimo tego dalej z nim nie walczy. Tym osobom polecam znacznie lepszą (bo mniej szkodliwą, według dostępnych badań naukowych) alternatywę – w postaci urządzeń do podgrzewania wkładów tytoniowych. Sam od długiego czasu polegam zresztą na Iqosie.

Debiutujący u nas Lil Solid 2.0 - i podobne mu produkty konkurencji - podgrzewa tytoń zamiast go spalać, co w konsekwencji mocno ogranicza zawartość toksyn i związków rakotwórczych, a przede wszystkim eliminuje substancje smoliste, a więc najbardziej szkodliwy i rakotwórczy składnik dymu papierosowego. Wdychany z takich podgrzewaczy aerozol nadal ma szkodliwe dla zdrowia właściwości, ale znacznie mniejsze niż wdychanie dymu z papierosów.

W badaniu naukowym na zlecenie Ministerstwa Zdrowia Japonii tamtejsi naukowcy dowiedli, że ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową u palacza, który przesiadł się na podgrzewacz, jest 10-krotnie niższe niż u tego, który dalej pali papierosy. No i nie ma w takich urządzeniach tzw. biernego palenia – bo o ile dym z palącego się papierosa wdychają też osoby wokół palacza, o tyle takie urządzenia tzw. bocznego strumienia dymu nie wydzielają, więc i biernych palaczy tutaj nie ma.

Jeżeli komuś na dziś brakuje sił by całkowicie rzucić palenie, przejście na podgrzewacze tytoniu powinno być dla takich osób obowiązkowe. Po raz wtóry: to nie jest zdrowa alternatywa. Ale na pewno znacznie lepsza od klasycznych petów.

Lil Solid 2.0 to nie tyle konkurencja dla Iqosa, co raczej alternatywa.

Lil Solid 2.0

Lil Solid 2.0 to produkt koreańskiej firmy KT&G. W Polsce będzie dystrybuowany przez Philip Morris– a więc tę samą firmę, która odpowiada za Iqosa. Nie stanowi więc bezpośredniej konkurencji dla tego podgrzewacza, co raczej ma skusić tych palaczy, którym albo Iqos z jakiegoś względu się nie spodobał, albo przeciwnie: tych, którzy już go mają, ale chcieliby mieć pod ręką tańsze, zapasowe urządzenie. Urządzenia różnią się od siebie ceną, wzornictwem, metodą podgrzewania tytoniu i dostępnymi wkładami tytoniowymi.

Solid 2.0 to jednoczęściowe urządzenie podgrzewające tytoń bez jego spalania. Podobnie jak Iqos, nie wydziela zapachu dymu papierosowego ani popiołu, a liczba oraz stężenia emitowanych przez nie substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych są znacznie niższe niż podczas palenia papierosa. Urządzenie pozwala na użycie kolejno trzech wkładów tytoniowych z rzędu oraz do 25 wkładów na pełnym naładowaniu akumulatora.

Samo urządzenie wykorzystuje technikę podgrzewania indukcyjnego, podgrzewając wkład tytoniowy od wewnątrz, poprzez igłę grzewczą w urządzeniu i od zewnątrz (poprzez cewki nagrzewające się do różnych temperatur). Metoda indukcji pozwala na równomierne podgrzewanie wkładu na całej długości igły.

Czym się różni Lil Solid 2.0 od urządzeń Iqos?

Lil Solid 2.0

Wybór urządzenia mającego zastąpić papierosa w dłoni palacza tak na dobrą sprawę zależy od indywidualnych preferencji osoby palącej. Podobieństwo jest takie, że w żadnym z tych produktów nie powstaje dym znany z papierosów. Ale trzeba też wypunktować kilka wyraźnych różnic.

Lil Solid 2.0 to produkt bezdymny o następujących cechach:

  • Dwa kolory urządzeń do wyboru i dwa warianty wkładów tytoniowych
  • Brak opcji personalizowania za pomocą dodatkowych akcesoriów.
  • Urządzenie jest jednoczęściowe – proste i intuicyjne w użytkowaniu.
  • Cena: 69 zł

Iqos to produkt bezdymny, posiadający bardziej zróżnicowaną ofertę produktową:

  • Szeroką gamę wariantów wkładów tytoniowych o rozmaitych aromatach
  • Szerokie portfolio urządzeń, kolorów i stylowych akcesoriów z ponad 500 opcjami personalizacji urządzenia.
  • Urządzenie jest dwuczęściowe (ładowarka i sam podgrzewacz)
  • Cena od 99 zł do 250 zł (w zależności od wybranej wersji)

lil Solid 2.0 można więc pokrótce scharakteryzować jako tańszego Iqosa i alternatywę do papierosów. Niższa cena rekompensuje brak możliwości dopasowania urządzenia i niższą liczbą dedykowanych mu wkładów tytoniowych (choć te do Iqosa też będą pasowały).

Żeby było jasne – ten wpis nie jest zachęcaniem do korzystania z takich wynalazków, bo to droga donikąd, co jasno napisałem wyżej. Ale jeśli palicie klasyczne fajki i nie nosicie się z zamiarem ich rzucenia, to warto znać lepsze opcje na rynku, niż znowu szukać zapalniczki w kieszeni.