REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

Do Polski trafia Lil Solid 2.0 - to taki tańszy i mniej skomplikowany Iqos

Philip Morris wprowadził do Polski nowe, tańsze i prostsze urządzenie do podgrzewania wkładów tytoniowych. Zasada działania jest tutaj nieco inna niż w sztandarowym produkcie tej firmy, czyli Iqosie, choć efekt końcowy – czyli wdychanie nikotyny bez dymu – pozostaje zbliżony.

13.12.2021
16:49
lil solid 2.0
REKLAMA

Na początek bardzo ważna sprawa, o której do znudzenia będę przypominał. Nikotyna jest szkodliwą i silnie uzależniającą używką. Palenie to nałóg, z którym bardzo trudno zerwać, a potencjalne korzyści z niego płynące – przyjemność smakowa i lekkie pobudzenie – nie są warte ryzykowania zdrowia i życia. Stanowczo odradzam czytelnikom palenie papierosów, ale też korzystanie z e-papierosów i podgrzewanych wkładów tytoniowych. Wiem jak trudno jest rzucić, sam nadal się zmagam z nałogiem.

REKLAMA

Czytaj też:

Większość osób uzależnionych jednak wie o szkodliwości swojego nałogu, a mimo tego dalej z nim nie walczy. Tym osobom polecam znacznie lepszą (bo mniej szkodliwą, według dostępnych badań naukowych) alternatywę – w postaci urządzeń do podgrzewania wkładów tytoniowych. Sam od długiego czasu polegam zresztą na Iqosie.

Debiutujący u nas Lil Solid 2.0 - i podobne mu produkty konkurencji - podgrzewa tytoń zamiast go spalać, co w konsekwencji mocno ogranicza zawartość toksyn i związków rakotwórczych, a przede wszystkim eliminuje substancje smoliste, a więc najbardziej szkodliwy i rakotwórczy składnik dymu papierosowego. Wdychany z takich podgrzewaczy aerozol nadal ma szkodliwe dla zdrowia właściwości, ale znacznie mniejsze niż wdychanie dymu z papierosów.

W badaniu naukowym na zlecenie Ministerstwa Zdrowia Japonii tamtejsi naukowcy dowiedli, że ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową u palacza, który przesiadł się na podgrzewacz, jest 10-krotnie niższe niż u tego, który dalej pali papierosy. No i nie ma w takich urządzeniach tzw. biernego palenia – bo o ile dym z palącego się papierosa wdychają też osoby wokół palacza, o tyle takie urządzenia tzw. bocznego strumienia dymu nie wydzielają, więc i biernych palaczy tutaj nie ma.

Jeżeli komuś na dziś brakuje sił by całkowicie rzucić palenie, przejście na podgrzewacze tytoniu powinno być dla takich osób obowiązkowe. Po raz wtóry: to nie jest zdrowa alternatywa. Ale na pewno znacznie lepsza od klasycznych petów.

Lil Solid 2.0 to nie tyle konkurencja dla Iqosa, co raczej alternatywa.

 class="wp-image-1971143"
Lil Solid 2.0

Lil Solid 2.0 to produkt koreańskiej firmy KT&G. W Polsce będzie dystrybuowany przez Philip Morris– a więc tę samą firmę, która odpowiada za Iqosa. Nie stanowi więc bezpośredniej konkurencji dla tego podgrzewacza, co raczej ma skusić tych palaczy, którym albo Iqos z jakiegoś względu się nie spodobał, albo przeciwnie: tych, którzy już go mają, ale chcieliby mieć pod ręką tańsze, zapasowe urządzenie. Urządzenia różnią się od siebie ceną, wzornictwem, metodą podgrzewania tytoniu i dostępnymi wkładami tytoniowymi.

Solid 2.0 to jednoczęściowe urządzenie podgrzewające tytoń bez jego spalania. Podobnie jak Iqos, nie wydziela zapachu dymu papierosowego ani popiołu, a liczba oraz stężenia emitowanych przez nie substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych są znacznie niższe niż podczas palenia papierosa. Urządzenie pozwala na użycie kolejno trzech wkładów tytoniowych z rzędu oraz do 25 wkładów na pełnym naładowaniu akumulatora.

Samo urządzenie wykorzystuje technikę podgrzewania indukcyjnego, podgrzewając wkład tytoniowy od wewnątrz, poprzez igłę grzewczą w urządzeniu i od zewnątrz (poprzez cewki nagrzewające się do różnych temperatur). Metoda indukcji pozwala na równomierne podgrzewanie wkładu na całej długości igły.

Czym się różni Lil Solid 2.0 od urządzeń Iqos?

 class="wp-image-1971146"
Lil Solid 2.0

Wybór urządzenia mającego zastąpić papierosa w dłoni palacza tak na dobrą sprawę zależy od indywidualnych preferencji osoby palącej. Podobieństwo jest takie, że w żadnym z tych produktów nie powstaje dym znany z papierosów. Ale trzeba też wypunktować kilka wyraźnych różnic.

Lil Solid 2.0 to produkt bezdymny o następujących cechach:

 • Dwa kolory urządzeń do wyboru i dwa warianty wkładów tytoniowych
 • Brak opcji personalizowania za pomocą dodatkowych akcesoriów.
 • Urządzenie jest jednoczęściowe – proste i intuicyjne w użytkowaniu.
 • Cena: 69 zł

Iqos to produkt bezdymny, posiadający bardziej zróżnicowaną ofertę produktową:

 • Szeroką gamę wariantów wkładów tytoniowych o rozmaitych aromatach
 • Szerokie portfolio urządzeń, kolorów i stylowych akcesoriów z ponad 500 opcjami personalizacji urządzenia.
 • Urządzenie jest dwuczęściowe (ładowarka i sam podgrzewacz)
 • Cena od 99 zł do 250 zł (w zależności od wybranej wersji)
REKLAMA

lil Solid 2.0 można więc pokrótce scharakteryzować jako tańszego Iqosa i alternatywę do papierosów. Niższa cena rekompensuje brak możliwości dopasowania urządzenia i niższą liczbą dedykowanych mu wkładów tytoniowych (choć te do Iqosa też będą pasowały).

Żeby było jasne – ten wpis nie jest zachęcaniem do korzystania z takich wynalazków, bo to droga donikąd, co jasno napisałem wyżej. Ale jeśli palicie klasyczne fajki i nie nosicie się z zamiarem ich rzucenia, to warto znać lepsze opcje na rynku, niż znowu szukać zapalniczki w kieszeni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA