REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

iOS 15.2 już dostępny. Możesz przypisać spadkobiercę do swojego iPhone'a

Możesz już pobrać aktualizację iOS 15.2 – co nowego? Lista zmian nie jest długa, ale pojawia się na niej kilka opcji, przez które warto zaktualizować iPhone’a już teraz.

13.12.2021
19:57
iOS 15.2 już dostępny. Sprawdź, co nowego
REKLAMA

Apple udostępnił właśnie aktualizacje dla wszystkich swoich systemów operacyjnych na wszystkich kompatybilnych urządzeniach. O ile na pozostałych systemach zmiany są raczej symboliczne, tak aktualizacja iOS 15.2 wprowadza co najmniej trzy nowości, przez które warto zaktualizować telefon jak najszybciej, by móc z nich skorzystać.

REKLAMA

iOS 15.2 – co nowego?

Największą nowością iOS 15.2 jest funkcja raport prywatności, która z pewnością nie przypadnie do gustu urzędnikom z UOKiK-u, gdy ci rozpoczną postępowanie przeciwko Apple’owi. Ów raport pozwala sprawdzić w Ustawieniach, jak często w ciągu ostatnich 7 dni konkretne aplikacje uzyskiwały dostęp do naszego położenia, zdjęć, aparatu, mikrofonu, etc.. Raport informuje też o aktywności sieciowej aplikacji. Innymi słowy – to znakomita dawka wiedzy o tym, jakie informacje zbierają o nas aplikacje, ale też spory problem dla tych aplikacji, które chcą wiedzieć o nas zbyt dużo.

Kolejną zmianą, nie do końca powiązaną bezpośrednio z systemem operacyjnym, lecz z całym ekosystemem Apple’a, jest wprowadzenie funkcji Spadek Cyfrowy – umożliwia ona wskazanie innych osób jako cyfrowych spadkobierców, którzy będą mogli uzyskać dostęp do konta iCloud i danych osobistych po naszej śmierci. To funkcja, o której mało się mówi, a której wszyscy potrzebujemy. Ułatwienie zagospodarowania cyfrowej zawartości po śmierci bliskiej osoby jest dziś równie ważne, a momentami nawet ważniejsze, niż zagospodarowanie fizycznymi obiektami.

iOS 15.2 - co nowego class="wp-image-1971920"
iOS 15.2 - lista zmian

Jako posiadacza iPhone’a 13 Pro bardzo cieszą mnie dalsze poprawki w trybie automatycznego macro, który od dnia zakupu doprowadzał mnie do szału. W aktualizacji iOS 15.1 Apple w końcu dał możliwość wyłączenia automatycznej zmiany obiektywu w trybie macro z poziomu ustawień. Problem w tym, że wówczas nie było szybkiego sposobu, by ją ponownie włączyć. W iOS 15.2 Apple dodaje dedykowany przycisk, który pojawi się, gdy iPhone wykryje, iż próbujemy robić zdjęcie macro. Będziemy mogli samodzielnie wybrać, czy przy danej okazji przełączamy się na obiektyw ultrawide, czy robimy zdjęcie głównym sensorem.

Pomniejszych zmian doczekała się także aplikacja Apple TV, która umożliwi teraz wygodne kupowanie i wypożyczanie filmów z poziomu nowej zakładki, jak również CarPlay, który zaoferuje ulepszony wygląd map w wybranych miastach, ze szczegółami dróg, przejściami dla pieszych i ścieżkami rowerowymi. Ciekawe, czy już teraz zobaczymy w aplikacji efekty letniego skanowania polskich dróg przez samochody Apple’a, czy na to trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

REKLAMA

iOS 15.2 – jak zaktualizować?

Standardowo, by wykonać aktualizację, wystarczy wejść w aplikację Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia, gdzie już teraz powinna oczekiwać aktualizacja do iOS 15.2. Jeśli mamy włączoną opcję uaktualnień automatycznych, nie musimy nic robić – iPhone sam pobierze update i zainstaluje go w nocy, gdy podłączysz telefon do ładowania. Zważywszy jednak na nowe udogodnienia, warto samodzielnie wejść w panel ustawień i dokonać aktualizacji już teraz.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA