REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 10 z aplikacjami z Windowsa 11. Nowy Microsoft Store już dostępny

To koniec testów nowego Microsoft Store dla użytkowników Windowsa 10. Wraz z aktualizacją oficjalnego repozytorium gier i aplikacji, użytkownicy PC z Windows 10 zyskują dostęp do znacznie szerszej oferty.

12.11.2021
16:57
windows 10 21h2
REKLAMA

Jedną z ważniejszych nowości, jakie wprowadził Windows 11, jest zupełnie nowy mechanizm Microsoft Store. Windowsowy sklep z aplikacjami to zarówno domyślne źródło gier i oprogramowania, jak i też moduł serwisowy dbający o poprawne działanie i aktualność zarówno modułów systemu Windows, jak i gier i aplikacji firm trzecich.

REKLAMA

Czytaj też:

Microsoft Store nie może jednak cieszyć się sukcesem równym do podobnych mu Sklepu Play czy Apple App Store. Ograniczenia techniczne narzucone przez repozytorium Microsoftu sprawiły, że wielu twórców oprogramowania nie zdecydowało się na umieszczenie tam swoich produktów. Mimo znacznej poprawy sytuacji, do dziś wiele popularnego oprogramowania na systemy Windows dostępne jest wyłącznie przez zewnętrzne instalatory. Nowy Microsoft Store znosi większość ograniczeń.

 class="wp-image-1932533"
Nowy Microsoft Store - strona główna

Windows 10 z zupełnie nowym Microsoft Store. Szerszy wybór aplikacji i gier.

Wprowadzane właśnie do Windowsa 10 nowe wydanie Microsoft Store jest już dostępne na Windowsie 11 od czasu premiery tego systemu. Sklep nie wymusza już na twórcach oprogramowania konieczności korzystania z systemów płatności Microsoftu – te są nadal dostępne, ale jako opcja. Innymi słowy, twórcy mogą wykorzystać gotowe rozwiązanie (i płacić w zamian prowizję Microsoftowi od każdej transakcji) lub korzystać z dowolnego innego systemu płatności.

 class="wp-image-1932536"
Nowy Microsoft Store - strona produktowa

Zniknęło też wiele technicznych ograniczeń. Umieszczane w Microsoft Store aplikacje nie muszą powstawać już w ramach zestawu ograniczonych technologii. Twórcy mogą umieszczać w nim programy Win32, .NET, UWP, Xamarin, Electron, React Native, PWA, Windows App i wiele innych. Microsoft Store niezmiennie będzie te aplikacje nadzorował, dbając o ich aktualność i bezpieczeństwo.

 class="wp-image-1932542"
W starym Microsoft Store przeglądarki internetowe musiały korzystać z mechanizmów wbudowanych w Windowsa. Zniesienie tego ograniczenia zmotywowało twórców browserów do obecności w repozytorium Microsoftu

Efekty widać. Mimo iż nowy Microsoft Store do tej pory był dostępny wyłącznie na Windowsie 11, już dziś ofertą znacząco się różni od starej edycji z Windowsa 10. Aplikacji stale przybywa, w tym od Adobe, Mozilli, Discorda, VideoLAN i wielu innych.

REKLAMA
 class="wp-image-1932545"
Nowy Microsoft Store niezmiennie pilnuje bezpieczeństwa i aktualizacji - zarówno wybranych modułów systemowych, jak i gier i aplikacji

Nowy Microsoft Store nie pojawi się u wszystkich użytkowników już dziś. Aktualizacja jest wdrażana falami, stopniowo, na kolejne urządzenia. Użytkownik nie musi podejmować żadnych działań – jeżeli nie wyłączy domyślnie włączonej automatycznej aktualizacji Microsoft Store, sklep sam się uaktualni do nowej wersji. Ręcznie można ciut przyspieszyć sprawdzanie aktualizacji, klikając w Microsoft Store sekcję Biblioteka, a następnie Sprawdź aktualizacje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA