REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Łomnicki Staw wysechł. Nawet Tatry pokazują, jakim problemem jest brak wody

To nie jest pierwszy raz, kiedy Łomnicki Staw, znajdujący się po słowackiej części Tatr, straszy pustynnym widokiem. Trzeba liczyć się z tym, że taki widok stanie się wręcz codziennością.

04.11.2021
11:03
tatry
REKLAMA

Jeden z symboli Tatr Wysokich, Łomnicki Staw (słowackie Skalnate Pleso), jest całkowicie pozbawiony wody – informuje zakopiańska „Wyborcza”, powołując się na informacje ze słowackich mediów.

REKLAMA

Zanosiło się na to od jakiegoś czasu. Przed weekendem zostały dosłownie resztki wody, ale w nowym tygodniu Łomnicki Staw stał się całkowicie suchy.

Doprowadził do tego rzecz jasna brak opadów. Kiedy spadnie deszcz, sytuacja powinna się unormować.

I znowu doczekamy się takich widoków, jakie można było oglądać choćby w lipcu 2020:

 class="wp-image-1922591"
Skalnate Pleso

Łomnicki Staw wysycha od dawna

W artykule krajoznawcy.info.pl z września 2012 roku można przeczytać, że „jesienią 2011 roku [jeziorko] było całkowicie wyschnięte”. Taka sytuacja nie zdarzyła się więc po raz pierwszy.

Problemy zaczęły się jeszcze na początku XX wieku. Kiedy budowano kolejkę linową i inne budowle mające przyciągnąć narciarzy, doszło do uszkodzenia dna. Pod koniec lat 50. próbowano je uszczelnić, ale prace niewiele dały. Oprócz opadów, ratunkiem był Łomnicki Potok, który zaopatrywał Łomnicki Staw w wodę, ale i on wysycha od lat.

 class="wp-image-1922606"
Budowa kolejki uszkodziła dno

Problem jest znany nie od dziś, ale wraz ze zmianą klimatyczną będzie się tylko nasilał. A to dlatego, że opadów ogólnie jest mniej, ale są bardziej gwałtowne. To całkowicie zaburza wodną gospodarkę.

Sumy opadów będą spadać w rejonach, które już teraz cierpią z powodu deficytu deszczu, a rosnąć tam, gdzie i tak są one duże. Projekcje klimatu wskazują również, że coraz częściej będziemy mieli do czynienia z krótkimi, bardzo intensywnymi opadami, pomiędzy którymi występować będą przedłużone okresy bezdeszczowe. Z pewnością nie będzie to ułatwiać zaopatrzenia ludzi i upraw w wodę oraz radzenia sobie odprowadzaniem wody opadowej - mówiła organizacji WWF Aleksandra Kardaś, fizyk atmosfery.

Dodajmy do tego brak śnieżnych zim. Już prognozuje się, że do 2050 roku zdarzy się przynajmniej jedna zima, kiedy nawet na szczytach Karkonoszy nie będzie stałej pokrywy śniegu - mówi klimatolog Krzysztof Krakowski.

Wygląda więc na to, że każdy, kto zobaczy wodę w jednym z symboli Tatr Wysokich, będzie szczęściarzem. Warto robić zdjęcia i trzymać je na pamiątkę, bo niedługo nikt może wam nie uwierzyć, że Łomnicki Staw swoją nazwę wziął właśnie od bycia zbiornikiem wodnym.  

zdjęcie główne: gubernat/shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA