REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Zakupy /

Jak sprzedawać na Allegro Lokalnie? Poradnik krok po kroku

Allegro Lokalnie jest już z nami 2 lata, a od dwóch miesięcy w celu sprzedawania przedmiotów można korzystać z nowej aplikacji. Tylko jak to zrobić i co trzeba o tym wiedzieć? Przygotowaliśmy poradnik krok po kroku.

03.11.2021
7:03
allegro lokalnie jak sprzedawac krok po kroku
REKLAMA

Allegro zaczynało jako portal aukcyjny, ale z biegiem czasu platforma przekształciła się w serwis e-commerce z prawdziwego zdarzenia i sama siebie nazywa nowoczesną galerią handlową, w której klienci indywidualni oraz firmy mogą przebierać od ofert przedsiębiorców.

REKLAMA

Niestety gdzieś w tym wszystkim zatracił się duch tego pierwotnego Allegro. Na szczęście już dwa lata temu dla użytkowników indywidualnych przygotowano siostrzaną platformę o nazwie Allegro Lokalnie, która jest serwisem transakcyjnym dla nieprofesjonalnych sprzedawców

Co warto wiedzieć o Allegro Lokalnie?

Usługa istnieje już od dwóch lat, a w 76 proc. wystawiane są tam na sprzedaż przedmioty używane, a ta usługa nastawiona jest na sprzedaż pojedynczych sztuk przedmiotów, a nie hurt, tak jak to główne Allegro, gdzie sprzedawcy muszą zadbać o obsługę reklamacji, mechanizm zwrotów itp. Twórcy nazywają to miejsce przy tym kopalnią okazji i dali użytkownikom opcję negocjacji ceny.

Jeśli chodzi o kategorie ofert, to na Allegro Lokalnie można znaleźć wszystko to, czego klienci potrzebują. Już aż 39 proc. z nas deklaruje, że podczas zakupów z drugiej ręki szuka odzieży i akcesoriów. Popularne są również książki (38 proc.) i elektronika (18 proc.). Klienci zwracają przy tym uwagę przede wszystkim na trzy cechy produktów z drugiej ręki:

 • wysoka jakość - 62 proc.;
 • dobry stan - 61 proc.;
 • niska cena ; 56 proc.

Allegro Lokalnie przy tym zapewnia ekspozycję ofert na tym dużym Allegro, które ma już 20 mln klientów. Oprócz tego, jak przedstawiciele firmy chwalili się na ostatnim spotkaniu zorganizowanym dla mediów, usługa stała się drugim najpopularniejszym serwisem ogłoszeniowym z segmentu C2C (consumer-to-consumer) na polskim rynku po roku od debiutu i zaliczyła 105 proc. wzrost odwiedzin r/r.

Jak kupować i sprzedawać na Allegro Lokalnie?

Jedną z zalet Allegro Lokalnie jest ułatwione wystawianie przedmiotów na sprzedaż w porównaniu do tej głównej platformy. Podczas gdy na dużym Allegro trzeba przebić się przez aż 11 ekranów podczas wystawiania oferty, tak tutaj tak naprawdę wystarczą tytuł, kategoria, zdjęcie oraz krótki opis, a średnio trwa to około 2 minuty. A jak wystawić swoją ofertę? Najprościej z poziomu telefonu.

allegro lokalnie jak sprzedawac krok po kroku poradnik class="wp-image-1919858"
Jak wystawiać ogłoszenia na Allegro Lokalnie? Instrukcja

Aby skorzystać z usługi na smartfonie, można odpalić mobilną stronę internetową, ale jeszcze lepszym wyjściem jest uruchomienie nowej aplikacji Allegro Lokalnie. Część z konsumentów może ją nawet mieć na swoim smartfonie - zastąpiła ona nieco zapomniany program o nazwie Allegro Sprzedaż. W celu wystawienia ogłoszenia wystarczy wcisnąć w prawym dolnym rogu przycisk podpisany + WYSTAW.

Allegro Lokalnie - wystawianie oferty krok po kroku.

Po wejściu w formularz wystawiania oferty w kolejnym kroku można dodać fotografię - czy to wykonaną bezpośrednio w aplikacji, czy też z galerii. W ramach jednego ogłoszenia można dodać nawet 15 zdjęć, a do tego Allegro Lokalnie linkuje do krótkiego poradnika "Jak zrobić dobre zdjęcie" wyświetlanego w formie okienka typu pop-up. Allegro nie zaleca wrzucania zdjęć ze strony producenta.

Kolejny krok to dodanie nazwy o długości maksymalnie 50 znaków oraz opcjonalnego opisu ogłoszenia. Przed ich wpisaniem można zapoznać się z innym mini-poradnikiem: Jak opisać ogłoszenie. Allegro Lokalnie podpowiada, by zawierał m.in. pełną nazwę przedmiotu, informacje o jego cechach i obecnym stanie zużycia. Warto też podać, ile kosztuje nowy taki przedmiot.

allegro lokalnie jak sprzedawac krok po kroku poradnik class="wp-image-1919861"
Kreator ogłoszenia sprzedaży na Allegro Lokalnie

Kolejny krok podczas sprzedaży na Allegro Lokalnie to wybranie kategorii.

Do wyboru jest lista mieszcząca się na jednym ekranie (przynajmniej w moim iPhonie). Nie jest ona posortowana alfabetycznie, ale każda pozycja otrzymała kolorową ikonkę i łatwo odszukać tę, która faktycznie nas w danym momencie interesuje. Pełna lista kategorii na Allegro Lokalnie wygląda następująco:

 • Dom i Ogród;
 • Motoryzacja;
 • Dziecko;
 • Sport i turystyka;
 • Lokalny Ryneczek;
 • Firma i usługi;
 • Zdrowie;
 • Uroda;
 • Moda;
 • Kultura i rozrywka;
 • Elektronika;
 • Kolekcje i sztuka.

W ramach kategorii można znaleźć też podkategorie, a w przypadku Elektroniki możemy wskazać, czy chodzi o np. konsole i automaty, czy też o komputery albo telefony i akcesoria. Następnie przechodzimy do dalszego definiowania cech przedmiotu, w tym jego stanu (nowy/bardzo dobry/używany).

Co jeszcze trzeba zrobić, żeby wystawić ogłoszenie na Allegro Lokalnie?

Kolejny krok to wybranie formy sprzedaży (Kup teraz / Licytacja / Darmowe ogłoszenie) oraz ceny (gdzie ta może podlegać negocjacjom, jeśli sprzedajemy jedną sztukę danego przedmiotu). Do tego dochodzi wybór opcji dostawcy, a rekomendowane są tutaj Paczkomaty.

W ostatnim kroku należy wybrać metodę kontaktu (oprócz czatu w ogłoszeniu może pojawić się numer telefonu). Allegro próbuje też namówić do promowania ogłoszenia tylko na Allegro Lokalnie (4,99 zł) lub na Allegro Lokalnie i na dużym Allegro (19 zł). W ramach promocji kosztuje to na start złotówkę.

 class="wp-image-1919852"
Po wystawieniu ogłoszenia można je podejrzeć oraz śledzić swoje statystyki

A jak to jest z prowizjami i opłatami za dostawę na Allegro Lokalnie?

Wystawienie oferty na Allegro Lokalnie jest bezpłatne z jednym małym wyjątkiem, czyli kilkoma podkategoriami w dziale Motoryzacja, którymi są Samochody, Motocykle i quady, Maszyny, Przyczepy, naczepy oraz Inne pojazdy i łodzie. We wszystkich pozostałych przypadkach, w tym np. przy częściach samochodowych, użytkownicy muszą prowizję zapłacić dopiero wtedy, gdy ktoś ich przedmiot kupi, a wysokość prowizji jest już wyraźnie podawana na etapie wystawiania ogłoszenia.

Jeśli chodzi z kolei o koszty dostawy, to sprzedawca podaje, ile one wynoszą i pokrywa je kupujący. Niestety nie da się kupować na Allegro Lokalnie ze Smartem! Tyle dobrego, że obecnie w ramach promocji Allegro bierze koszt dostawy na siebie, jeśli ten nie przekroczy 11 zł. Otwartym pozostaje pytanie, co dalej, bo co trzeci konsument uważa, że to cena wysyłki jest problemem, aż 57 proc. deklaruje, że częściej kupowałoby online, gdyby tylko dostawa była tańsza.

Allegro Lokalnie - bezpieczeństwo transakcji

REKLAMA

Twórcy platformy weryfikują użytkowników, ale tak jak wszędzie jest ryzyko, że trafimy na oszustwa. Aby je zminimalizować nie zalecamy kupna poza Allegro, bo w takiej sytuacji nie chronią nas mechanizmy. Warto kontaktować się ze sprzedawcami poprzez wbudowany chat. Należy wystrzegać się zewnętrznych komunikatorów, w tym wykorzystywanego ochoczo przez oszustów WhatsAppa.

Warto też także opłacać zamówienia i wysyłkę bezpośrednio z poziomu platformy Allegro oraz uważać na aż podejrzanie atrakcyjne cenowo oferty - zwykle jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe, to… właśnie takie jest. Zachęcam też do zapoznania się z osobnym artykułem, który poświęciłem kwestii bezpiecznych zakupów online.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA