REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Wielka awaria Internetu - nie działa Facebook, TikTok, Twitter, WhatsApp, Instagram

Awaria Facebooka, Messengera, Instagrama, TikToka czy WhatsAppa wstrząsnęły Polską i światem. Nie działają największe serwisy społecznościowe świata.

04.10.2021
19:36
wielka-awaria-internetu
REKLAMA

Facebook, Messenger i Instagram to dopiero początek. Awarie zaliczają kolejne ogromne serwisy społecznościowe takie jak TikTok, Twitter i YouTube. Oberwało się też Google'owi.

Chwilę po godzinie 17:00 polskiego czasu nastąpiła potężna awaria Facebooka. Padła nie tylko główna strona portalu Marka Zuckerberga, ale również komunikator Messenger oraz serwis Instagram. Do tego doszły problemy z drugim komunikatorem należącym do największego serwisu społecznościowego świata, czyli WhatsAppem.

Nie działają nie tylko strony internetowe, ale również aplikacje mobilne oraz usługi i… sprzęt zależny od Facebooka. Jednym z przykładów są gogle wirtualnej rzeczywistości - próba zalogowania się na wymagane przez Oculusa facebookowe konto po restarcie urządzenia skutkuje… zniknięciem gier.

Jakby tego było mało, awaria Facebooka pociągnęła najwyraźniej za sobą awarię wielu innych usług online z TikTokiem i Twitterem na czele.

Tyle dobrego, że w ich przypadków skala jest nieco mniejsza, ale internauci zgłaszają od godziny 17:00 problemy z działaniem takich usług jak TikTok, Twitter, YouTube oraz Google. Zgłoszenia awarii w dodatku dochodzą nie tylko z Polski, ale również z innych regionów świata.

Nie wiemy, ile potrwa awaria oraz kiedy internet wróci do normy. Na razie trzeba pogodzić się z tym, że część usług wysiadła do odwołania, a w każdej chwili mogą paść kolejne. Jeśli uzależnialiście plany na wieczór od internetu, to najwyższa pora je zrewidować i np. wyciągnąć z szafy planszówkę.

facebook-nie-dziala-instagram-messenger-safari-web-problem class="wp-image-1881741"
Próba wejścia na Facebooka kończy się niepowodzeniem

A co właściwie popsuło dziś internet?

REKLAMA

Jak na razie nie otrzymaliśmy potwierdzenia, co jest przyczyną awarii. Często w chwili, gdy pada wiele stron internetowych naraz, winowajcą jest Amazon ze swoją chmurą o nazwie AWS, czyli Amazon Web Services. W tym konkretnym przypadku jednak przyczyny szukać trzeba raczej gdzieś indziej.

Możliwe, że awaria Facebooka oraz innych serwisów związana jest nie z serwerami i chmurą, tylko z rekordami DNS, na co wskazuje treść komunikatu pojawiająca się przy próbie przejścia na stronę internetową. Nie wiadomo jednak, czy naknocili przy nich Zuckerberg i spółka, czy ich podwykonawca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA