1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech
  4. Technologie

Słuchawki AirPods Pro działają jako aparat słuchowy. Po aktualizacji usłyszysz jeszcze więcej

apple airpods pro jak aparat sluchowy nowe funkcje firmware 4a400

AirPodsy Pro od kilku tygodni robią u mnie za quasi-aparat słuchowy, który wraz z aktualizacją firmware'u stał się jeszcze lepszy. To świetna wiadomość dla osób z problemami ze słuchem.

Jedną z najważniejszych nowości, jakie wprowadził iOS 15, jest zapowiadana od dawna możliwość wykorzystania bezprzewodowych słuchawek Apple'a w zastępstwie klasycznego aparatu słuchowego. Dzięki temu w ustawieniach dostępności iPhone'a już od kilku tygodni można nie tylko wgrać audiogram, który będzie brany pod uwagę podczas przetwarzania dźwięku, ale również wzmocnić odgłosy otoczenia oraz ludzką mowę w tzw. Trybie Kontaktu.

AirPods Pro jako aparat słuchowy - nowe funkcje dzięki aktualizacji

Sam korzystam z tego rozwiązania od początku i bardzo sobie je chwalę. O tym, jak włączyć wzmocnienie dźwięku w Trybie Kontaktu, pisałem już w osobnym materiale, a teraz w ustawieniach dostępności w iOS 15 przygotowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych pojawiło się kilka dodatkowych przełączników i suwaków. Co ciekawe, nie wymagało to aktualizacji iOS-a, a jedynie nowej wersji firmware w AirPods Pro.

AirPods Pro aparat sluchowy nowe funkcje firmware 4A400
Aby skorzystać z nowych funkcji, AirPods Pro muszą mieć wgrany firmware 4A400

A jak wymusić aktualizację firmware w zestawie słuchawkowym Apple'a, żeby skorzystać z nowych funkcji AirPods Pro? Niestety odpowiedź nie jest zbyt satysfakcjonująca: nie da się! Na szczęście po tym, jak firma wyda aktualizację do słuchawek, wystarczy zostawić telefon i podłączony do niego zestaw podpięte do ładowania i nie ruszać ich przez jakiś czas, czyli np. przez całą noc. Aktualizacja powinna się wgrać sama.

Aby skorzystać z nowych funkcji AirPods Pro, zestaw słuchawkowy musi mieć wgrany firmware 4A400.

Aby sprawdzić, jaki firmware mają słuchawki Apple'a, wystarczy połączyć się z nimi, przejść do menu Ustawienia | Bluetooth i wcisnąć ikonkę z literką "i" w kółeczku przy AirPodsach. Przy okazji można sprawdzić, czy słuchawki mają aktywną funkcję odszukiwania ich z wykorzystaniem usługi Znajdź, włączyć lub wyłączyć zoptymalizowane ładowanie oraz przetestować dźwięk przestrzenny.

Po upewnieniu się, że AirPods Pro mają firmware 4A400 i są połączone z telefonem (to kluczowe!), należy przejść do menu Ustawienia | Dostępność | AirPods | Ustawienia dostępności (dźwięk) | Dostrajanie słuchawek | Tryb kontaktu. To właśnie tutaj oprócz obecnych już wcześniej funkcji Wzmocnienie, Wyrównanie i Ton można znaleźć te dodatkowe.

AirPods Pro aparat sluchowy nowe funkcje firmware 4A400
Nowe funkcje AirPods Pro z firmware 4A400

Nowości, które się pojawiły w ramach aktualizacji firmware AirPods Pro do wersji 4A400, to suwak do Redukcji szumów otoczenia oraz przełącznik funkcji Wyraźny Głos. Ta pierwsza pomaga w redukowaniu takiego jednostajnego hałasu dobiegającego otoczenia, a druga ułatwia prowadzenie rozmów z osobą, która znajduje się bezpośrednio przed posiadaczem słuchawek.

PS Może się zdarzyć, że po aktualizacji firmware funkcja Wzmocnienie w AirPods Pro przestanie działać, chociaż nadal jest włączona. Jeśli tak się stanie, to należy odznaczyć i zaznaczyć ponownie audiogram albo inny tryb pracy AirPods, a także wyłączyć i włączyć dostrajanie słuchawek w Trybie Kontaktu. Jeśli jednak i to nie pomoże, to słuchawki należy ponownie sparować i skonfigurować od zera.