REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Przetarg w TVP na prawie 500 nowych telefonów. Samsung, Samsung i... Xperia?

Pracownicy Telewizji Polskiej dostaną nowe telefony. Sprawdzamy, jakie smartfony marzą się TVP.

08.09.2021
11:53
TVP zamówiła nowe telefony. Sprawdzamy, o jakie modele chodzi
REKLAMA

Telewizja Polska S.A. właśnie ogłosiła przetarg na nowe telefony dla dziennikarzy i innych pracowników stacji. Mowa o 17 typach urządzeń, w tym 15 rodzajach telefonów oraz tablecie graficznym i multimedialnym. Łącznie telewizja publiczna chce nabyć aż 484 urządzenia, z czego zdecydowaną większość (aż 435 sztuk) stanowią telefony dla pracowników. To znacznie więcej niż podczas ubiegłorocznych zakupów, kiedy to TVP zamówiła 230 urządzeń.

REKLAMA
Przetarg TVP na nowe smartfony class="wp-image-1849765"
Przetarg TVP na nowe smartfony

Podobnie jak rok temu w przetargu na telefony wymienione są bardzo konkretne parametry, określające nawet kolor urządzeń. Oznacza to, że TVP ustawia przetarg pod konkretne modele, szok i niedowierzanie finansowanej z publicznych pieniędzy stacji marzą się ściśle określone sprzęty. Przyjrzyjmy się, o jakie telefony może chodzić.

Przetarg na telefony w TVP – jakie smartfony marzą się telewizji publicznej?

Przetarg określa bardzo szczegółowe wymogi dla każdego z zamawianych urządzeń, więc stosunkowo łatwo można się domyślić, o które modele chodzi.

Ze względu na dużą liczbę zamawianych urządzeń nie będziemy pochylać się nad wszystkimi, ale przyjrzymy się wybranym modelom.

Urządzenie, którego TVP potrzebuje najwięcej, określono w przetargu jako smartfon 1. Ma on mieć ekran o przekątnej od 6 do 6,5”, minimum 4/64 GB, obsługę NFC, główny aparat 48 Mpix, przedni aparat 20 Mpix i akumulator o pojemności co najmniej 5000 mAh, z opcją szybkiego ładowania. Nie może być też starszy niż z 2020 r. (nie licząc jednego wyjątku), co stanowi miłą odmianę po ubiegłorocznym przetargu, w którym to TVP kupiło sobie modele, rzekłbym, nieco przestarzałe.

Przetarg TVP na nowe smartfony class="wp-image-1849771"
Przetarg TVP na nowe smartfony

Drogą eliminacji można szybko ustalić, iż smartfonem, który trafi do TVP w liczbie 370 sztuk, jest prawdopodobnie Samsung Galaxy A31. Zgadzają się wszystkie parametry – włącznie z masą urządzenia, która wg przetargu nie może wynosić więcej niż 185 g, czyli dokładnie tyle, waży tani Samsung. Absolutnie nie jest to sprzęt wyróżniający się pod jakimkolwiek względem, nawet na tle podobnie wycenionej konkurencji, ale przynajmniej jest relatywnie tani.

Samsung Galaxy A31 class="wp-image-1113256"
Samsung Galaxy A31

Również dzięki doprecyzowaniu masy (do 180g) i wieku urządzenia (nie starszy niż 2019 r.) dość łatwo zlokalizować trzeci smartfon. Gdyby nie te dwa parametry, można by sądzić, że chodzi o Galaxy A52, który ma określony w przetargu aparat (64 Mpix tył, 32 Mpix przód) i akumulator (4500 mAh), ale jest nieco zbyt ciężki. Wymogi zamówienia 35 sztuk smartfona nr 2 spełnia jednak Samsung Galaxy A71. Choć trochę szkoda, że przetarg definiuje kolor jako grafitowy lub szary, bo ten model o wiele ładniej wygląda w zieleni.

Samsung Galaxy A71 class="wp-image-1097744"
Samsung Galaxy A71

Co do smartfona numer 3 nie ma żadnych wątpliwości: chodzi o Samsunga Galaxy S20, na co bez dwóch zdań wskazuje rozmiar (max 6,5”, max 165g) i układ aparatów (64 + 12 +12 Mpix z tyłu, 10 Mpix z przodu). Można by pomyśleć, że TVP zamierza kupić 30 sztuk nowego Samsunga Galaxy S21, co byłoby swoją drogą bardziej rozsądnym posunięciem, jednak nowy model wyklucza zbyt wysoka masa. Szkoda, 30 osób w TVP już wkrótce będzie narzekać na przegrzewający się telefon, choć wśród smartfonów biznesowych znalazło się jedno zamówienie na małego Galaxy S21.

 class="wp-image-1084554"
Samsung Galaxy S20

Kosmiczną pomyłką jest za to model określony mianem „Smartfon dziennikarski”, którego TVP zamówiło 4 sztuki. Specyfikacja, a szczególnie rozmiar (ekran 5-5,5”) wskazuje, iż TVP chce dla swoich dziennikarzy kupić iPhone’a 12 mini. iPhone jako taki to najlepszy możliwy wybór dla osób aktywnie tworzących media; oferuje niezawodne aparaty i fenomenalne możliwości wideo, jakich próżno szukać po stronie smartfonów z Androidem. Jednak zamawiając w przetargu iPhone’a 12 mini TVP powinno też dorzucić przetarg na powerbanki, bo akumulator najmniejszego z iPhone’ów definitywnie nie przystaje do wymogów pracy dziennikarskiej.

iphone-12-mini-15 class="wp-image-1495850"
iPhone 12 mini

O wiele lepiej w tej roli spisałby się telefon z kolejnej kategorii, który jest klasyfikowany jako smartfon biznesowy, a chodzi o iPhone’a 12. Bardziej niż „biznesmanom” mógłby się też przydać smartfon określony jako „biznesowy 2 i 3”, gdzie przetarg wskazuje na iPhone’a 12 Pro, z tą różnicą, że w jednym przypadku… ktoś zażyczył sobie etui do kompletu. Na liście smartfonów biznesowych jest też oczywiście iPhone 12 Pro Max i to w trzech wersjach: 256 GB, 256 GB z dedykowanym etui oraz 512 GB.

Ktoś wysoko postawiony w TVP będzie też niebawem korzystał z topowego Samsunga Galaxy S21 Ultra, którego telewizja zamówiła cztery sztuki – trzy srebrne i jeden czarny. Do tego zamówienie obejmuje trzy sztuki Galaxy S20 Ultra (określonego jako Smartfon biznesowy 9). Ponownie, szkoda, bo ktoś wysoko postawiony będzie często czuł palącą potrzebę wyjęcia telefonu z kieszeni i to nie z powodu pilnej sprawy, a rosnącej temperatury obudowy.

 class="wp-image-1097078"
Samsung Galaxy S20 Ultra

O ile cały przetarg jest mocno samsungo-centryczny (z wyłączeniem iPhone’a, oczywiście), tak bardzo ciekawą aberracją jest pozycja Smartfon Biznesowy 10, którego TVP zamawia jedną sztukę i chwilę zajęło mi zlokalizowanie urządzenia o zadanych parametrach. Ma to być bowiem telefon z zeszłego roku, o masie nieprzekraczającej 182 g, z trzema aparatami o rozdzielczości 12 Mpix z tyłu i aparatem 8 Mpix z przodu, a także akumulatorem 4000 mAh.

 class="wp-image-1292131"
Sony Xperia 1 II

Jedynym telefonem, który spełnia te wymagania i ma zbliżoną masę, jest ubiegłoroczna Sony Xperia 1 II, która jest oczywiście telefonem całkiem udanym, ale cokolwiek niszowym. Jestem bardzo ciekaw, kim jest przedstawiciel TVP, który zażyczył sobie właśnie tego smartfona, bo zdecydowanie nie jest to model dla kogoś, kto nie interesuje się technologiami i przyjmuje każdy telefon jak leci.

REKLAMA

Telefony trafią do pracowników TVP już niebawem.

Oferenci mają czas do 17 września, by stanąć do przetargu na telefony. Jedynym kryterium poza wyżej opisanymi wymogami jest cena, więc wygra ten dostawca, kto zaproponuje najbardziej korzystną ofertę na zakup urządzeń. Termin związania umową to 15 października, więc telefony trafią na Woronicza jeszcze tej jesieni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA