REKLAMA

Samsung opracował ekran OLED, który nie pęknie. W sam raz do nowej generacji Folda

Samsung właśnie pochwalił się nową technologią ekranów OLED. Po raz pierwszy są one nie tylko elastyczne, ale też rozciągliwe, dzięki czemu nie pękną nawet pod punktowym naciskiem.

27.09.2021 16.56
Samsung opracował ekran OLED, który nie pęknie. W sam raz do nowej generacji Folda
REKLAMA

Składane smartfony Samsunga, a zwłaszcza nowy Galaxy Z Flip 3, kuszą klientów coraz bardziej. Te urządzenia są coraz bardziej dopracowane, dzięki czemu dziś są realną alternatywą dla płaskich smartfonów. Niestety nadal borykają się z problemem dość miękkiego ekranu, który jest znacznie mniej odporny od typowego panelu pokrytego szkłem.

REKLAMA

Samsung ma odpowiedź na te obawy, ponieważ podczas targów Global Tech Korea 2021 zobaczyliśmy pierwszy ekran OLED, który jest rozciągliwy niczym gumowy materiał. Prototypowy ekran wykonany w nowej technologii rozciąga się pod wpływem punktowego nacisku. Efekt jest niezwykły i zupełnie inny od tego, co prezentują współczesne ekrany OLED. Panel zaprezentowany na targach jest wykonany w technologii OLED i ma przekątną 13 cali.

Rozciągliwy ekran Samsunga ma szansę rozwiązać największe problemy składanych smartfonów.

Czy pamiętacie problemy z trwałością ekranu w pierwszy Samsungu Galaxy Fold (jeszcze przed zmianą nazwy na „Z Fold”)? Testerzy i użytkownicy zgłaszali problemy z drobinkami piasku, które dostawały się pod giętki panel. Przy zbyt dużym nacisku takie ziarenko piasku niszczyło ekran. Pojawiały się pęknięcia w pionie i poziomie, biegnące przez całą długość ekranu, krzyżujące się w miejscu wypukłości spowodowanej punktowym naciskiem.

REKLAMA

W nowym panelu Samsunga takie ziarenko piasku nie mogłoby uszkodzić ekranu. Zwiększyłaby się też odporność „od zewnątrz”, np. pod naciskiem rysika. Same plusy.

Oczywiście na razie mówimy tylko o prototypie mającym pokazać nową technologię. Na ten moment nikt nie mówi jeszcze o skomercjalizowaniu tej technologii, ale można się spodziewać, że taki ekran w końcu trafi na rynek. Jest wręcz stworzony do składanych smartfonów, a wygląda na to, że te zostaną z nami na stałe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA