REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Rolls-Royce opracowuje reaktor jądrowy do kopalni księżycowych

W powszechnej świadomości Rolls-Royce to producent luksusowych limuzyn, których ceny zaczynają się znacznie wyżej, niż kończą wyceny domów większości ludzi. Tymczasem firma pracuje właśnie nad nietypowym kosmicznym projektem.

20.09.2021
20:04
ksiezyc gornictwo kosmiczne
REKLAMA

Spokojnie, nie będzie superluksusowej rakiety kosmicznej, w której miliarderzy otoczeni pluszem, skórą i drewnem będą latali w kosmos. Rolls-Royce pracuje nad urządzeniem bardzo praktycznym. W oświadczeniu opublikowanym wspólnie z Brytyjską Agencją Kosmiczną, przedstawiciele firmy ujawnili, że pracują nad napędem atomowym, który mógłby już w przestrzeni kosmicznej rozpędzać rakiety do ogromnych prędkości. Może też służyć jako źródło energii dla instalacji, które na powierzchni Księżyca lub Marsa będą zajmowały się wydobywaniem cennych surowców.

REKLAMA
REKLAMA

Aktualnie prace skupiają się na opracowania mobilnego mikroreaktora jądrowego. Wbrew pozorom Rolls-Royce ma w tej dziedzinie ogromne doświadczenie. Jak przekonują przedstawiciele firmy, RR jest jedyną firmą na świecie, która jest w stanie opracować części mechaniczne, elektryczne i jądrowe oraz zapewnić obsługę reaktora przez cały jego cykl życia.

Górnictwo kosmiczne wciąż jest jedynie pieśnią przyszłości, aczkolwiek jest to branża, która - jeżeli by się mogła rozwinąć - może przynieść wymierne korzyści dla całej ludzkości. Zanim jednak zobaczymy na Ziemi pierwsze minerały wydobyte np. na Księżycu, miną długie dekady. Wszak jakby nie patrzeć, na razie mamy problem z wysłaniem na Księżyc dwójki ludzi, których zadaniem byłoby jedynie przeżyć i wrócić na Ziemię. Jeżeli górnictwo kosmiczne to bieganie maratonów, to jako ludzkość wciąż jesteśmy na etapie bobasa stawiającego pierwsze kroki i ze zdziwieniem przewracającego się na pampersa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA