REKLAMA

Nowy Photoshop zostanie okrojony z funkcji 3D. Mogłeś mieć je za 10 euro, teraz musisz wydać 50

Photoshop od wielu lat umożliwia pracę nie tylko z płaskimi plikami graficznymi, ale też z obiektami trójwymiarowymi. Czasy edycji 3D dobiegają jednak końca. Z programu zniknie cała przestrzeń robocza 3D.

09.09.2021 08.47
Nowy Photoshop bez funkcji 3D. Mogłeś mieć je za 10 euro, a teraz musisz wydać 50
REKLAMA

Funkcje 3D nie są może najpopularniejszą funkcją Photoshopa, ale są integralną częścią programu od siedmiu lat. Przez ten czas graficy i projektanci mogli osadzić trójwymiarowy model bezpośrednio na płaskiej grafice, a następnie w Photoshopie wybrać kąt widzenia, który najlepiej będzie się komponował z grafiką.

REKLAMA

W najnowszej wersji Photoshopa podczas przejścia do przestrzeni 3D program informuje, że niebawem opcje 3D znikną. Więcej dowiadujemy się na stronie Adobe, na której mamy tego potwierdzenie.

Jak zwykle są dwie strony medalu. Pierwsza to „dobry chłopak Adobe”.

 class="wp-image-1851322"

Część osób powie, że funkcje 3D w Photoshopie są używane przez małą grupę osób, a u wszystkich użytkowników powiększają program. A nawet bez funkcji 3D dzisiejszy Photoshop jest niebywale rozbudowany i ciężki. Można więc założyć, że przyszłe edycje będą nieco lżejsze.

Adobe jak zwykle chce, żebyś wydał więcej niż za samego Photoshopa. Nie kupuję tego rozwiązania

Funkcje 3D znikają z Photoshopa, ale nie z oferty Adobe. Chcesz dalej działać na trójwymiarowych obiektach? Proszę bardzo, kup sobie w abonamencie Adobe Dimension i do tego najlepiej przekrój czterech programów Adobe Substance 3D (Stager, Painter, Sampler i Designer).

W tym miejscu dochodzimy do sedna, czyli cen. Photoshop jest najtańszym programem Adobe. Obecnie wszystkie programy kupimy tylko w abonamencie, a najtańszym planem jest Fotografia obejmująca aplikację Photoshop, Lightroom Classic i Lightroom. Taki pakiet kosztuje 12,29 euro miesięcznie. W tej cenie aż do teraz była podstawowa obsługa obiektów 3D.

Programy 3D zostały teraz przeniesione do osobnego abonamentu. Kolekcja Substance 3D kosztuje 49,19 euro miesięcznie (choć Adobe litościwie chwilowo oferuje 20 proc. zniżki). Możemy się zdecydować na okrojony wariant tej kolekcji za 19,67 euro miesięcznie.

REKLAMA

Ktoś powie: hej, przecież można kupić taniej cały pakiet wszystkich aplikacji. Taki abonament przy pierwszym zakupie kosztuje 36,89 euro, a regularny koszt zakupu to 61,49 euro. Szkopuł polega na tym, że w tym „pełnym” pakiecie nie ma programów serii Substance 3D, które są odpowiednikiem funkcji usuniętych z Photoshopa.

Proste funkcje 3D u Adobe kosztowały 10 euro miesięcznie, a teraz będą kosztować 50 euro miesięcznie. No ale Photoshop będzie za to lżejszy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA